ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 11:14

Rumlardan satın aldılar!

Rumlardan satın aldılar!


KKTC'de Acapulco Tatil Köyü'nün yer aldığı arazi Rumlardan satın alındı. Satış işlemi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'ne bağlı Taşınmaz Mal Komisyonu ile KKTC hükümeti arasında resmiyete döküldü. Taşınmaz Mal Komisyonu'nun işleyişinde emsal oluşturacak bu uygulama ile birlikte KKTC'deki işletmeler yurt dışında işgalci yaftasından kurtulmuş olacak.

Acapulco Tatil Köyü Sahibi Ünal Çağıner, "Yurt dışına çıktığımızda birtakım sıkıntılarla karşılaşıyoruz. KKTC’de olmamıza rağmen Rum malı üzerinde yatırım yaptınız. Onun için de bu tesise turistlerin gelmesine karşıyız şeklinde propagandalar yapılıyor. KKTC’deki bütün otellerin karşısına çıkan bu engelden böylelikle kurtulmuş olacağız.” dedi

Taşınmaz Mal Komisyonu kararıyla KKTC’de bulunan Acapulco Tatil Köyü, resmi olarak Türk toprağı oldu. Alım ve satım işlerimi Rum mal sahibi ve KKTC’li işadamı Ünal Çağıner arasında gerçekleşti. Çağıner sonunda KKTC’de olmasına rağmen Rum malı sayılan tatil köyünün tapusunu eline alabildi. Cihan Haber Ajansı’na konu ile ilgili olarak açıklama yapan Ünal Çağıner, bu durumun KKTC’deki diğer işletme sahiplerine örnek olacağını söyledi.

Satın alım işlemlerinin tamamen yasal prosedürler içerisinde gerçekleştiğini belirten Çağıner, şunları söyledi: “Esasen ben ırkçılıkla, vurucu, dökücü bir milliyetçilik anlayışı içerisinde olan bir kişi değilim. Her şeyden önce bir turizmciyim. Bu arazinin bana satılması konusunda da benim her hangi bir arayışım olmamıştır. Mal sahibi gelip kendisi beni bulmuştur. Arazisini satmak istemiştir. Biz de hukukçularımızla görüştük. Yasal imkan var mı buna diye. Daha sonra baktığımızda, 2008 yılında geçen bir yasanın Taşınmaz Mal Komisyonu’nun ve KKTC Bakanlar Kurulu’nun bu olayı mümkün kılabileceğini söylediler. Bunun üzerine çalışmalar başladı. Aşağı yukarı 6 aydan beri bu görüşmeler ve pazarlıklar devam etti. Neticede bütün sacakları kuruldu. Yasal prosedürler içerisinde satın alma işlemi tamamlandı.”

Zamanında yapılan bir anlaşmayla tatil köyünün bulunduğu alanı çok cüzi bir kira karşılığında kullandıklarını ifade eden Çağıner, kendileri için kira ödemelerinin kesinlikle sıkıntı oluşturmadığını, ancak yurt dışına açıldıklarında büyük bir sıkıntıyla karşılaştıklarını dile getirdi. Yurt dışındaki pazara açıkdıklarında kendilerine işgalci yaftası yapıştırıldığına vurgu yapan Çağıner, “Gel gör ki, insan yırt dışına çıktığında ve pazarlama çalışmaları yaptığında birtakım sıkıntılarla karşılaşır. Rum malı üzerinde yatırım yaptınız, onun içinde bu tesise turistlerin gitmesine karşıyız şeklide propagandalar vardır. Bütün KKTC’deki otellerin karşısına çıkan engel budur.”şeklinde konuştu.

Yaşanan bu sevindirici gelişmenin KKTC’deki diğer işletmeler için bir başlangıç olacağını aktaran Ünal Çağıner, şöyle devam etti: “Buradan bütün meslektaşlarıma ve bütün yatırımcılara çağrıda bulunabilirim. Kiralık araziler üzerinde yaptıkları yatırımlar varsa ki, çok vardır; Rumlar bazı mallarını satmak ister. Benim bildiğim birkaç otel üzerinde de pazarlık halindeler. Bu bir başlangıç, pazarlıklar devam ediyor. Bu kapının açılması Mal Tazmin Komisyonu’nu da hükümeti de büyük ölçüde rahatlattığı kanaatindeyim. Bu satış işlemi Taşınmaz Mal Komisyonu hükümetin başkanlığında yapılmış bir resmi işlemdir."

Bu durumun AİHM kuruluşu olan Taşınmaz Mal Komisyonu’nu yasallığını pekiştirdiğini ifade eden Çağıner, “Bu durum Avrupa İnsan Hakları Kuruluşu olan Taşınmaz Mal Komisyonu’nun yasallığını pekiştirmiştir. Zorla bir satış olmamıştır. Vatandaş gelip bu mal benimdir, işte tapu kayıtları işte mahkeme kayırları diyerek ben bu malı size satmak isterim diyebilecektir.” sözlerini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER