ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 12:05

Rumlar, Türkiye'yi yine BM'ye şikayet etti


Rum Yönetimi, Kıbrıs’taki insan haklarını çiğnediği iddiasıyla Türkiye’yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti.

Güney Kıbrıs’ın BM’deki daimi temsilcisi Nikos Emiliu, BM Genel Kurulu İnsan Hakları Komitesi toplantısı sırasında, Türkiye’nin, Kıbrıs’taki insan haklarını çiğnediğini iddia etti.

Emiliu, burada yaptığı açıklamada, Türk istilasının ve sürmekte olan işgalin sonuçlarından bahsederek; kayıp Rumlar ile dini ve kültürel mirasın tahrip edilmesine değindi.

Emiliu, kayıpların tespit edilmesi için yoğun çabaların sarf edildiğini belirterek Kayıp Şahıslar Komitesi’nin önemli çalışmalarından duyulan memnuniyeti de dile getirdi.

'Mahsurlar' olarak nitelendirdiği KKTC’de yaşayan Rumların hayat şartlarının son yıllarda iyileştirme göstermesine karşın, “rahatsız edilmeye, korkutulmaya ve özgürlüklerinin kısıtlanmasına” devam edildiğini iddia eden Emiliu, konuşmasında ayrıca, Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonına da değindi. Rum temsilci, bunun Kıbrıs halkının barış içinde birlikte yaşama arzusunun kanıtını teşkil ettiğini söyledi.

Emiliu, BM’nin çözüm çabalarına yönelik yıllardır sürdürdüğü destekten söz ederek, bu desteğin sürmesi ve Kıbrıs sorununa yaşayabilir bir çözüm bulunması temennisini dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER