ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 13:49

Rumlar krizden çıkış için sandığa gidiyor


Güney Kıbrıslı Rumlar, ekonomik krizin gölgesinde yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandık başına gidecek. 11 adayın yarışacağı iki turlu seçimlerde 545 bin seçmen sandık başına gidecek. Rum kesiminde şimdiye kadar yapılan seçimlerde ilk defa Türkiye ile ilişkiler ve Kıbrıs sorunu kampanyanın gerilerine düşerken, muhafazakar Demokratik Seferberlik (DİSİ) Partisi Genel Başkanı Nikos Anastasiadis’in (67) Rumların yeni lideri olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Rumlar, yarın sandık başına gidiyor. İflasın eşiğindeki ülke, yeni seçilecek liderin öncülüğünde sert koşullar altında AB yardımına imza koymaya hazırlanıyor. İlk defa 11 aday başkanlık mücadelesi verirken, 545 bin civarında seçmenin sandığa gitmesi bekleniyor. 600'den fazla Kıbrıslı Türk de oy kullanacak.

ANASTASİYADİS TEK FAVORİ

Son yapılan anketler DİSİ lideri Anastasiyadis’in açık ara önde gittiğini gösteriyor. RAI’nin Fileleftheros gazetesi için yaptığı ankete göre DİKO destekli Nikos Anastiyadis liderliğindeki DİSİ, yüzde 45,6’lık oy oranı ile ilk turdan zaferi göğüslemeye en yakın parti durumunda. Anastasiyadis’i çok gerilerden takip eden mevcut koalisyon hükümetinin büyük ortağı Stavros Malas liderliğindeki AKEL ve bağımsız aday eski Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, sırasıyla 22,8 ve 21,1’lik oy oranları ile yapılması muhtemel ikinci tur avantajı için mücadele veriyor. Öte yandan Kathimerini gazetesinin anketine göre ise Anastasiyadis yüzde 48, Malas 26,1 ve Lillikas 23,2 oy topluyor. Anketlere göre, seçimi boykot edecek olanların oranı ise yüzde 15 civarında bulunuyor. Seçimlerde en büyük kaybı ekonomik krizden sorumlu görülen komünist AKEL partisi yaşayacak.

TEK GÜNDEM KRİZ

Seçimlerde kararsızlar, sandık boykotları ve yurtdışından gelecek oyların nasıl dağılacağı yarışın ikinci tura kalıp kalmayacağını belirleyecek. Seçimlerin ana gündemini ekonomik kriz, tek taraflı ilan edilen münhasır ekonomik bölge'de (MEB) süren doğalgaz araştırmaları ve krizden nasıl çıkılacağı tartışmaları oluşturdu. Halkın çoğunluğu AB’den kredi karşılığında kemer sıkma programına evet derken, yüzde 70’lik kesim oyunun programın geleceğini belirleyeceğini düşünüyor. Halkın yüzde 48’i ise Kıbrıs sorununa bakışına göre oy kullanacağını ifade ediyor. Öte yandan Rum kesiminde işsizlik oranı yüzde 16 ile tırmanışa devam ediyor.

YENİ LİDERİN BAŞI EPEY AĞRIYACAK

Ekonomik krize ilişkin daha realist yaklaşımlar sergileyen ve AB programına evet diyen Anastasiyadis’in ilk turdan seçimi kazanabileceği yorumları yapılıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de desteğini alan Anastasiyadis, 2004’teki Annan Planı’na evet demişti. Anastasiyadis, Türkiye’nin sert tepkisini çeken doğal gaz çalışmalarına devam edilmesini ve bu konuda İsrail ile işbirliği taraftarı.

Rum kesiminde yeni seçilecek lideri zorlu bir ajanda bekliyor. Bunların başında ekonomik krizle mücadele, kredi anlaşması, Türkiye’ye rağmen tek taraflı MEB’de ısrar edilen doğalgaz aramalarına dair sürecin geleceği ve yerinde sayan müzakereler bulunuyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER