ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Kasım 2012 Cumartesi 15:24

Rumlar, çok kıskandı


Acapulco Otel arasinin türkleştirilmesi Rum basınında geniş yankı buldu. Rum Politis gazetesi, Acapulco arazisinin "Taşınmaz Mal Komisyonu"nuna yeni bir boyut kazandıracağını yazdı. Gazete, bu durumun KKTC’deki eski Rum mallarının türkleştirilmesinin artmasına sebep olacağını kaydetti.

Bu olayın Kıbrıslı Türk ve Rumlar arasında kişisel anlaşmaları artırmasınının beklendiğini öne süren gazete, bu durumda Türkiye’den özel sektörün de olaya etkin şekilde müdahil olabileceği iddiasında bulundu. Gazete Taşınmaz Mal Komisyonu’nun internet sitesinde, Kıbrıslı Rumlara ait taşınmaz mallara ilişkin sekiz anlaşmanın daha duyurusunu yaptığını belirtti ve ayrıntılara yer verdi.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi eski yargıcı, Avukat Lukis Lukaidis, Kıbrıslı Rumların eski taşınmazları için Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmalarını yasaklamayan Rum hükümetini eleştirdi.

Lukaidis, Rum hükümetinin Kıbrıslı Rumların taşınmazlarını satmalarını yasaklayarak önlem alması gerektiğini belirtti. Rum avukat ayrıca taşınmazların kullanım kaybı konusunun düzenlenmesi için Rumların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’ne başvurabileceklerini öne sürdü.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER