ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 12:19

Rumlar, Akdeniz'de üç boyutlu araştırma yapacak


Sözde Rum Munhasır Ekonomik Bölgesi'nde (MEB), bugünden itibaren bir geminin daha üç boyutlu sismografik araştırmalara başlayacağı haber verildi. Rum basını, araştırmayı, GCC Veritas şirketinin “PRINSESS” isimli Norveç bandıralı sismografi gemisinin gerçekleştireceğini kaydetti.

Fileleftheros gazetesi, geminin, 10 Ocak tarihine kadar olan önümüzdeki 3 ay içerisinde, ENI-KOGAS konsorsiyumunun faaliyette bulunacağı “9” numaralı parselde, üç boyutlu sismografik araştırmalar yapacağını aktardı.

Bunun, İtalyan ENI şirketinin programının hızlı bir şekilde ilerlediğini ve önümüzdeki iki yıl için planlanmış olan altı sondajın uygulamaya konma yolunda hareket ettiğini gösterdiğini kaydeden gazete, bu durumun, Rum kesiminin hidrokarbonlarla ilgili rolüne ve olumlu ekonomik gelişmelere katkıda bulunabileceği yazdı. Gazete bunun yanı sıra, Vasiliko’da yapılacak sıvılaştırma terminalinin rolünü ve büyüklüğünü güçlendirebileceğini de ifade etti.

PGS şirketine ait “Ramform Sovereign” isimli Norveç sismografi gemisinin de, bu yazın başından itibaren Rum MEB’inde, kendi üç boyutlu araştırmalarına devam etmekte olduğunu bildiren gazete, geminin araştırmalarının geçtiğimiz ay “2” ve “3” numaralı parsellere odaklandığını yazdı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER