ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 16:49

Rum tarafından Filistin'e iyi haber


Güney Kıbrıs, Filistin’in Rum tarafındaki diplomatik misyonunu büyükelçilik statüsüne çıkardı.

Rum Haravgi ve diğer gazeteler, Hristofyas hükümetinin bu kararını Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli’nin, Güney Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olan Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El-Malki huzurunda açıkladığını bildirdi.

Habere göre Filistin’in Güney’deki temsilciliğini büyükelçilik statüsüne çıkartma kararının yanında Filistin Büyükelçiliği’ni Güney Kıbrıs’taki diplomatik listeye eklediklerini belirten Markulli, “Lefkoşa, Filistinlilerin, iki devlet temelindeki kapsamlı bir barış prosedürü aracılığıyla devletlik varlığı ve egemenlik mücadelelerine tam destek veriyor” dedi.

Böyle bir çözümün, İsrail’in, başkenti Doğu Kudüs olacak bağımsız, yaşayabilir Filistin devleti ile bir arada yaşayacağı anlamına geldiğine işaret eden Markulli, iki devlet çözümünün ancak müzakereler yoluyla başarılabileceğini söyledi. Rum Dışişleri Bakanı Batı Şeria’daki kolonizasyon faaliyetlerini de kınadı ve bunun uluslararası hukuk temelinde yasa dışı olduğunu ve barışa engel teşkil ettiğini söyledi.

Filistin Dışişleri Bakanı da bu “tarihi karara” teşekkür ederek, bunu diğer devletlerin de takip etmesi dileğinde bulundu.

El-Malki dün sabah da Rumların Emekçi Halkın İlerici Partisi olan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’yla görüşmüştü. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER