ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 14:09

Rum Başpiskopos: Halkı ayaklanmaya teşvik edeceğim

Rum Başpiskopos: Halkı ayaklanmaya teşvik edeceğim


Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Güney Kıbrıs’ın ekonomisinin “boğulduğunu” ve açlıkla karşı karşıya kalındığını görmesi halinde, halkı ayaklanmaya teşvik edeceğini söyledi.

II. Hrisostomos, Rum Hükümeti’ne bir çözüm planı hazırlaması ve bunu Kıbrıs sorunu müzakerelerinde gündeme getirmesi çağrısında bulundu.

Rum Başpiskopos, doğalgazın Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik katalizör rol oynayabileceğini veya her şeyi yerle bir edecek büyük bir bomba olabileceğini de ifade etti.

Kıbrıs sorununa çözüm bulunmadan da doğalgazın değerlendirilebileceğini belirten II. Hrisostomos, doğalgaz konusunun hem olumlu, hem de olumsuz yanları bulunduğunu ve eğer dikkatli bir biçimde yönetilmezse, patlak vereceğini aktardı.

II. Hrisostomos, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i Kıbrıs sorunuyla ilgili gerek seçim öncesinde, gerekse seçim sonrasında dikkatli olması konusunda uyardığını kaydederken, federasyonun kendisini ifade etmediğini, fakat Hükümet’in federasyonu kabul ettiği andan itibaren, halkı bölmemek adına Kilise’nin de federasyonu kabul ettiğini anlattı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER