ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 18:51

Rum basını: Suriye'ye müdahalede KKTC uçuşları da olumsuz etkilenecek

Rum basını: Suriyeye müdahalede KKTC uçuşları da olumsuz etkilenecek


Doğu Akdeniz’de kurulmakta olan savaş sahnesi, ilk etkilerini göstermeye başladı. Bu çerçevede, Rusya’nın uluslararası suları hava-deniz tatbikatı için kapattığı; ABD’nin de Suriye’yi vurma kararı alması halinde Lefkoşa FIR Hattının bazı bölgelerini kapatmasının beklendiği ifade edildi.

ABD’nin hava sahasını kapatması halinde özellikle KKTC’deki uçuşların olumsuz etkileneceği; etkilenmeyecek tek havaalanının Baf olduğu bildirildi.

Rum basını Rusya’nın NOTAM yayımlayarak hava-deniz tatbikatı icra etmek maksadıyla uluslararası suları bağladığını yazdı. Bu durumun halen gemi seyirlerinde sorun oluşturduğunu aktaran Rum Politis gazetesi, Suriye’nin vurulma kararı verilmesi halinde ABD’nin de Lefkoşa FIR Hattı bölgelerini kontrol altına almasının beklendiğini belirtti.

Gazete, Perşembe günü de ABD’nin, Suriye hedeflerini vurma kararı alması halinde, benzer şekilde Suriye hava sahasını kontrol altına alınacağını da kaydetti. Bunun sonucunda, Kıbrıs’ın, kara sularından daha geniş bir alanı kapsayan FIR hattını da etkileneceğini belirten gazete, KKTC'deki uçuşlarında bundan oldukça etkileneceğini okuyucularına duyurdu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER