ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Eylül 2014 Perşembe 19:27

Ruhani: Kasımdan önce Nükleer Anlaşma Sağlanabilir

Ruhaniden "nükleer anlaşma" açıklaması

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Batılı ülkelerin esneklik göstermesi durumunda Kasım ayından önce nükleer anlaşma sağlanabileceğini ifade etti.


İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Batılı ülkelerin esneklik göstermesi durumunda Kasım ayından önce nükleer anlaşma sağlanabileceğini ifade etti.

BM Genel Kurulu’nda liderlere seslenen Ruhani, İran’ın nükleer müzakere konusunda güven inşa ederek şeffaf davranmaya devam edeceğini belirtti. Ruhani, Batılı ülkelerin şeffaf davranması durumunda da Kasım ayından önce bir anlaşmaya varabileceklerini ifade etti. Nükleer müzakerelerde yapılacak anlaşmanın bölgesel ve uluslararası düzeyde işbirliği oluşturacağını kaydeden Ruhani, bu sayede Ortadoğu’da yaşanan şiddet olaylarına karşı daha fazla odaklanılabileceğini ifade etti.

IŞİD terörü ve Ortadoğu’da yaşanan karışıklıklar hakkında da konuşan Ruhani, bölgede şiddet olaylarını durdurmak için birlikte hareket edilmesi gerektiğini belirtti. Teröristlerin Ortadoğu’da büyük sıkıntılar oluşturduğunu ifade eden Ruhani, “Bu öldürücü grupların kendilerini İslamcı olarak göstermesine şaşıyorum. Batı medyası da var olmayan bu durumu sürekli tekrarlıyor” dedi.

Batılı ülkeleri bölgede atacakları adımlar konusunda da uyaran Ruhani, Batı’nın yapacağı hataların sonuçlarının kötü olabileceğini belirtti. Ruhani, bu nedenle Batılı ülkelerin Ortadoğu’da bulunan ülkelerle işbirliği odaklı bir siyaset yürütmesi gerektiğini ifade etti.

 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER