ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Eylül 2013 Çarşamba 07:19

Ruhani'den ABD’ye: İki ülkenin farklılıkları aynı çerçevede buluşabilir


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Barack Obama’yı dikkatle dinlediğini belirterek, "İki ülke savaş yanlısı baskı gruplarının dar görüşlü çıkarlarını takipten kaçınmalıdır. İki ülkenin farklılıkları aynı çerçevede buluşabilir’’ dedi.

İran’ın sorun değil çözüm üretmek istediğini savunan Ruhani, yine ülkesinin her türlü aşırılık ile şiddeti de reddettiğini dile getirdi. Dünyanın korkuları yanında ‘‘yeni umutları’’nın da olduğunu dile getiren Ruhani, evrensel değerler üzerinden tüm dünyanın önde gelenlerinin barışa ‘‘evet’’ savaşa ise ‘‘hayır’’ diyerek bu mesajı verebileceğini söyledi.

İran’ın uzlaşmacı sesine kulak verilmesini isteyen Ruhani, "ABD ile yeni gerginlikler peşinde değiliz’’ dedi. Ülkesinin ulusal güvenlik anlayışında nükleer silaha yer olmadığını kaydeden Ruhani, ‘‘Nükleer ya da diğer kitle imha silahlarının bizim güvenlik ve savunma doktrinimizde yeri yok. Aynı şekilde bizim inanç ve ahlakımızda da’’ diye konuştu.

Ülkesinin nükleer görüşmelere hazır olduğunun altını çizen Ruhani, ‘‘Bu görüşmeler zamana bağlı ve sonuç odaklı olmalı. Karşılıklı güven ve anlayış içinde aradaki belirsizliklerin giderilmesi gerek’’ dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER