ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 00:34

Rosa Parks'ın heykeli törenle açıldı


ABD'de ''sivil haklar ve özgürlük hareketinin annesi'' olarak tanınan Rosa Parks'ın heykeli, Amerikan Kongre Binası'nda (U.S. Capitol) Başkan Barack Obama'nın da katıldığı bir törenle açıldı.

Obama, törende yaptığı konuşmada, Parks'ın ABD tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, ''Parks'a hak ettiği saygıyı göstermek için onun ilkelerini daha da ileri taşımalıyız'' ifadesini kullandı.

Parks'ın 1955'te Alabama'daki halk otobüsünde yolculuk ederken yerini bir beyaza vermediği için tutuklanması, sivil hak ve özgürlük hareketinde önemli bir yere sahip olan Montgomery otobüs boykotuna yol açmıştı.

Boykotun ardından işini kaybeden ve ölüm tehditleri alan Parks ile eşi Raymond Parks, Detroit'e taşınmış ve ırkçılığa karşı mücadele etmişti.

Parks, Bill Clinton'ın başkanlığı sırasında 1996 yılında Başkanlık Özgürlük Madalyası ve 1999 yılında da Kongre Altın Madalyası ile ödüllendirilmişti.

24 Ekim 2005'te 92 yaşında hayata veda eden Parks, Amerikan Kongre Binası'na heykeli yerleştirilen ilk siyahi kadın oldu. Kongre Binası'nda, köleliğin kaldırılması için büyük mücadele veren Sojourner Truth'un da bir büstü yer alıyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER