ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 11:21

Romanya'da Türkçe Olimpiyatları'na görkemli final


Türkçe Olimpiyatları Romanya finali ve “Türk – Romen Kültür Gala’sı, 300 öğrencinin sergiledikleri kültür ziyafeti ile noktalandı. Üç Romen bakanın izlediği geceye; siyaset, ekonomi, sanat ve medya dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Lumina Eğitim Kurumları’nın düzenlediği Romanya’nın çok kültürlü en büyük organizasyonu “Türk – Romen Kültür Galası'nı ünlü Romen sunucu Andreea Marin ile Türkiye’den tecrübeli isim Kemal Ayyıldız birlikte takdim etti.

Dereceye giren öğrencilere ödüllerini veren Başbakan Yardımcısı Daniel Chiţoiu, Turizm Bakanı Maria Grapini ve Sosyal Diyalog’dan Sorumlu Bakan Doina Adriana Pană, gösterileri büyük bir hayranlıkla izlediklerini ifade ederek, böyle olağanüstü güzel bir atmosferi yaşattıkları için Lumina Eğitim Kurumu yetkililerini kutladı. Bakan Grapini, "Bu okulların başarılı eğitim yönünü biliyordum. Ancak bu akşam bir başka yönünü de gördüm. Çocukların, birbirini tanıma, sevme heyecanlarını gördüm." dedi. Daha önce öğretmenlik de yaptığını ifade eden Bakan Pană ise, "Böyle bir gösteriyi sunmak için nasıl bir emek sarf edilmesi gerektiğini çok iyi biliyorum. Sadece çalışma değil yürekten isteyerek yapılması da çok çok önemli. Bu akşam bize gösterdiniz ki sizler Romen halkını, kültürünü, değerlerini seviyor, sayıyorsunuz. Biz de size seviyor, sayıyoruz. Ümit ediyorum ki iki ülke arasındaki ilişkiler de sahnedeki gösteriler gibi mükemmel olsun." diye konuştu.

Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Ömür Şölendil de gecede yaptığı konuşmada artık geleneksel hale gelen kültür organizasyonunda emeği geçen herkesi tebrik ettiğini vurguladı.

TÜRKİYE – ROMANYA ARASINDA KÜLTÜR KÖPRÜSÜ KURDULAR

Kültürlerin, evrensel insani değerlerle şekillendiğini söyleyen Lumina Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Gürsoy, tüm medeniyetlerin diyalog ve uzlaşı köprüleriyle birbirlerine yaklaştığını ifade etti. Gürsoy, “Bu Gala ile farklılıkların aslında fark edilmeyecek kadar küçük, ortak noktaların ise aynadaki gerçek yansımamız olduğunu göstermek istedik.” dedi.

Programda, geleneksel Romen halkoyunları ve Türkiye’nin çeşitli yörelerine ait folklor ekipleri sahnede ortak bir koreografide buluştu. Lumina Eğitim Kurumlarında öğrenim gören 46 ülke çocuklarının Türkçe ve Romence hünerlerini sergiledikleri; şarkı, şiir ve folklor gösterileri ile tam bir kültür mozaik’i oluşturdular. Gösteriler, seyirciler tarafından sık sık alkışlandı.

KÖSTENCE’DE DE İLGİ BÜYÜKTÜ

Gala’nın ikincisi, 23 Mart Cumartesi günü Köstence’de gerçekleştirildi. Casa de Cultura’ da düzenlenen program burada da her kesimden büyük ilgi gördü. Lumina’nın yetenekli öğrencileri aylardır hazırladıkları türkü, şarkı ve folklor gösterilerini burada da büyük bir maharetle sergiledi. Gala, Olimpiyat şarkısı “Yeni bir Dünya" ile sona erdi.

Büyük Kültür Galasına; Romanya Eğitim Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Bükreş Sektör 2 Belediyesi, Bükreş Çocuk Sarayı, Türk – Romen Dostluk Derneği, Romanya Diyalog Platformu (RODİAP) ve Güneydoğu Avrupa Lumina Üniversitesi de destek verdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER