ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 23:47

Rice, dışişleri bakanlığına aday olmayacak


Amerika’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Susan Rice, bu yıl sonunda Hillary Clinton’dan boşalacak olan dışişleri bakanlığı koltuğuna aday olmayacağını açıkladı.

Başkan Barack Obama'ya gönderdiği mektupta Rice kendisinin dışişleri bakanı olmak istemediğini dile getirdi. Rice'nin gönderdiği ve kamuoyuna verilen mektupta Büyükelçi'nin Amerika'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olmasının zaten büyük ayrıcalık olduğunu yazdı.

Susan Rice ismine karşı çıkan Cumhuriyetçi Partililer’in muhalefeti Başkan Obama ve Büyükelçi’ye geri adım attırdı. Rice geçtiğimiz haftalarda Kongre’ye giderek dışişleri komisyonu üyesi senatörlere 11 Eylül’de Libya’nın Bingazi şehrinde yaşanılan terör saldırısının ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle Cumhuriyetçilerin tepkisini çekmişti. Rice, Bingazi’de ABD’nin Libya büyükelçisi dahil dört diplomatının ölmesine neden olarak o gün internete konan anti-İslam filminin neden olduğunu söylemişti. Saldırının terör olayı olduğunun anlaşılmasının ardından Cumhuriyetçilerin şiddetli eleştirilerine maruz kalan Rice, geçtiğimiz haftalarda Kongre’ye giderek kendisine karşı olan muhalefeti yumuşatmaya çalışmıştı.

Washington'da Senatör John Kerry ile birlikte dışişleri bakanlığı koltuğuna adı geçen Rice’nin aday olmayacağını açıklaması en fazla Senatörü memnun ettiği iddia ediliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER