ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 12:27

Rasulayn’da çatışmaların izleri duruyor

Rasulaynda çatışmaların izleri duruyor


Türkiye sınırının sıfır noktasında bulunan, muhalifler ile Esed ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Rasulayn'da kısmi bir sükûnet yaşanıyor. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile PYD'nin vardıkları anlaşma çerçevesinde silahların sustuğu beldede ateşkes pamuk ipliğine bağlı duruyor. Halkın günlük yaşantısını sürdürmeye çalıştığı beldede yaşanan şiddetli çatışmaların izleri ise olduğu gibi duruyor.

Yönetime bağlı ordu ile muhaliflerin ardından ÖSO ile PKK’nın Suriye kolu PYD arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Rasulayn’a giren Cihan Haber Ajansı (Cihan) yaşam mücadelesi veren halkın yaşantısının yanı sıra çatışmalar sonrasında şehrin son durumunu görüntüledi.

Esed ordusunun çekilmesinin ardından PYD ile ÖSO arasında çatışmaların yaşandığı Rasulayn’da iki tarafın kayıp vermesi üzerine ateşkes ilan edilmiş. Şehrin girişinde PYD ile ÖSO askerlerinin yer aldığı kontrol noktasında silahlı güçlerin girişine izin verilmiyor. Bombardımanda Rasuylayn’ı terk ederek Türkiye’ye geçen kimi siviller ise silahların susmasıyla birlikte tekrar evlerine dönüyor. Zor şartlar altındaki halk günde gelen birkaç saatlik elektrik ve yardım kuruluşlarının gönderdiği yardımlarla hayata tutunmaya çalışıyor.

ŞEHİRDE ÇATIŞMALARIN İZLERİ OLDUĞU GİBİ DURUYOR

Rasulayn’da muhalifler ve Esed askerleri arasındaki çatışmaların yanı sıra ÖSO ile PYD arasındaki çatışmaların izleri olduğu gibi duruyor. Beldede yönetime bağlı savaş uçaklarının bombardımanı ve çatışmalar sebebiyle bir çok bina adeta harabeyi andırıyor. En şiddetli çatışmaların yaşandığı askeri merkezler, istihbarat birimleri, adliye binası, hükümet konağı ile Baas parti binasında çatışma izleri olduğu gibi duruyor. Binalardaki top mermileri ile kurşunların izleri ise yaşanan şiddetin boyutunu ortaya koyuyor.

Muhalifler uzun çatışmalar sonucunda ele geçirdikleri resmi binalarda ilk olarak baba Hafız Esed’in heykellerini kırarak oğul Beşşar’ın ise resimlerini parçalıyor. Harabeyi andıran İstihbarat merkezinde ilk olarak Hafız Esed’in yerdeki heykeli dikkat çekiyor. İstihbarat merkezini birkaç saat süren çatışmalar sonrasında kontrol altına aldıklarını ifade eden muhalifler, buralarda istihbaratın bir çok kişi hakkında tuttuğu istihbarat belgelerine el koyduklarını anlatıyor.

Adliye binasında çıkan yangında çok sayıda resmi belge ve dosya yanarken geride kalan belgelerin arasında ise Beşşar Esed’in Cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılan oy pusulaları dikkat çekiyor. Duvarların kapkara olduğu yangın sonrasındaki tahribatın yanı sıra Beşşar Esed’in parçalanmış posterleri ve onun üzerindeki kurşunlar görülüyor.

Çatışmalarda resmi dairelerin yanı sıra evler, iş yerleri, restoranlar ve camilerde nasibini alıyor. Birçok ev ve iş yerinin yanı sıra camiye isabet eden roketler cami içinde önemli bir hasar oluşturmuş. Esed güçlerinin çekilmesinin ardından muhalifler PYD ile çıkan çatışmalar sonrasında çok sayıda kişinin öldüğü ifade ediliyor. Şehirde bir çok duvarda, PYD’nin siyasi kolu YPG ve APO yazıları dikkat çekiyor.

Muhaliflerden İsa El Bunni, Rasulayn’da en şiddetli çatışmaların askeri ve sivil istihbarat birimleri ile resmi kurumların bulunduğu bölgede yaşandığını ifade ederek, “Burada çok yoğun çatışmalar oldu. Zira bu binalar bir biriyle bağlantılı. Oluşturulan gizli girişlerle isteyen bir şahıs tüm bir birime gidebilir. Muhaliflerin bu birimleri kuşatması 2 gün sürdü. Yaklaşık 2 saat süren çatışma sonrasında istihbarat birimleri muhaliflerin eline geçti. Çatışma sonrasında yönetimden 11 kişi muhaliflerden de 2 kişi öldü. Şimdilik kısmi bir sükunet var. Halkın en büyük korkusu savaş uçakları. Buraların bombalanmasından endişe ediyorlar.” Diye konuştu.

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesi ile Rasulayn’ın girişini sağlayan kapının Suriye tarafının güvenliğini Halep Türkmenlerinden Ebuhaydar’ın komutanlığını yaptığı bir birlik sağlıyor. Halka gıda ve insani yardımların ulaştırılması için çalıştıklarını ifade eden Ebuhaydar,” Cebelgurabe el Şam Birliği’ne bağlı olarak buradaki giriş kapısının güvenliğini sağlıyoruz. Biz bu kapıda sivillere insani yardım yapıyoruz. Bununla birlikte buralara gelen gıda, ilaç, yiyecek gibi yardımların halka ulaştırılmasını sağlıyoruz. Bunun dışında Türkiye’deki kamplardan evlerine gitmek isteyenler oluyor, bunların güven içinde evlerine gitmelerini sağlıyoruz. Ben aslen Halep’in Türkmenlerindenim. Buradaki halka yardımcı olmak geldim. Şimdilik savaş ve çatışma yok. Hepimiz kardeşçe yaşıyoruz. “ diye konuştu.

Türkçe konuşan Ebuhaydar, “Şimdilik bir endişemiz yok. Ancak tek korkumuz savaş uçakları. Biz muhalifler olarak savaş uçaklarından korkmuyoruz. Tek korkumuz bu savaş uçaklarının bombardımanı ile siviller ölüyor. Onlar için korkuyor onlar için kaygılanıyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER