ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 14:25

Rahman’dan sağduyu mesajları


 Orta Asya ülkeleri arasında su ve hidroelektrik santralleri konusunda anlaşmazlıkların yaşandığı bir sırada Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’dan sağduyu mesajı geldi.

Başkent Duşanbe’de Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu vekilleri ile olan görüşmesinde sonra konuşan Rahman, inşa edecekleri hidroelektrik santrallerinde komşu ülke menfaatlerini göz ardı etmeyeceklerini söyledi. Rogun barajı nedeniyle Tacikistan’ın Özbekistan’la gergin olduğu bir sırada konuya ilişkin açıklamada bulunan Rahman, “İnşa etmekte olduğumuz hidroelektrik santrallerinde bölgedeki tüm ülkelerini menfaatlerini göz önünde bulunduracağız.” dedi.

Orta Asya’yı besleyen Amuderya’nın çıkış kaynağı olan Tacikistan, Rogun barajı nedeniyle Özbekistan’la anlaşmazlık yaşıyor. Özbekistan, Tacikistan yeni barajları kurarak bölgedeki su dengesini olumsuz etkilemekle suçluyor. Özbekistan’ın önemli su ihtiyacını karşıladığı bir diğer nehir Sırderya ise Kırgızistan’dan çıkmakta.

Su konusunda tamamen Tacikistan ve Kırgızistan’a bağımlı olan Özbekistan, iki ülkeden yeni barajlar inşa etmemesini istiyor.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER