ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 14:13

Rahman: Uyuşturucu ticareti ciddi bir tehdit


Kırgızistan'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü 13. Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılan Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, uyuşturucu ticaretinin örgüte üye ülkelere ciddi bir tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Zirvede konuşan Rahman, ülkelerin kalkınmasının önündeki en önemli engelin uyuşturucu olduğunu belirterek, "Bu alanda hem ülke bazında hem de ortaklaşa birçok çalışmalar yapıldı. Buna rağmen, yasadışı uyuşturucu kaçakçılığının önüne geçilemedi ve bölgenin güvenliği ve barışına ciddi bir tehdit oluşturuyor." diye konuştu.

Rahman, bu konuda örgüte üye ülkelerden uyuşturucu kaçakçılığına karşı daha etkin bir mücadele yapılmasını istedi. Afganistan ile bu alanda sıkı işbirliği içerisinde olduklarını söyleyen Rahman, Afganistan'ın bundan sonra durumunun çok önemli olduğunu belirtti. Liderleri Afganistan'ın ekonomik açıdan kalkınması için yardıma davet eden Rahman, ülkeler arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesinin tüm taraflar açısından yararlı olacağının altını çizdi.

Dünyada uyuşturucu üretiminin merkezi Afganistan’a komşu Orta Asya ülkeleri, uyuşturucu ile mücadeleye büyük önem veriyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER