ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 12:19

Rahman 4. kez seçilmek için resmen aday


Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, 6 Kasım tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için resmen aday oldu. Tacikistan Merkez Seçim Komisyonu, mevcut Devlet Başkanı İmamali Rahman’ı başkanlığını yaptığı Tacikistan Halk Demokrat Partisi’nin adayı olarak kayıt etti.

Tacik basınına göre, Devlet Başkanı İmamali Rahman, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk resmi adayı oldu. Devlet Başkanı Rahman, 7 Ekim tarihine kadar 222 bin imza topladı. Rahman’ın adaylık belgesi Tacikistan Halk Demokrat Partisi Genel Başkan Yardımcısı Safar Safarov’a teslim edildi.

1994 yılında Tacikistan cumhurbaşkanı görevine seçilen Devlet Başkanı İmamali Rahman, 19 yıldır ülkeyi yönetiyor. Rahman, 4. kez aday olurken, daha önce 1999 ve 2006 yıllarında yapılan seçimleri de kazanmıştı.

Bu arada, Tacikistan Merkez Seçim Komisyonu, 6 Kasım'da yapılacak seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olacakların, bugün resmen kayıt yaptırmaya başladığını bildirdi.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, birçok cumhurbaşkanı aday adayının Merkez Seçim Komisyonu’na gereken imzaların toplandığı imza listelerini sunduğu ifade edilirken, bu çerçevede bugün resmi kayıt işlemlerinin başladığını duyurdu.

Merkez Seçim Komisyonu'na başvuran adayların arasında, 220 binden fazla imza toplayan Devlet Başkanı İmamali Rahman'ın yanı sıra Komünist Parti'den aday gösterilen İsmail Talbakov, Ekonomik Reformlar Partisi adayı Alim Babayev, Çiftçiler Partisi adayı Talibbek Buhariyev, Sosyalist Parti adayı Abduhalim Gaffarov, Demokrat Parti adayı Saidcafar İsmanov'un da 210 bin barajını aştığı belirtildi.

Hükumete muhalif İslami Uyanış Partisi ile ülkedeki bazı sivil toplum örgütlerince oluşturulan Tacikistan Reform Güçler Birliği'nden cumhurbaşkanı adayı gösterilen insan hakları savunucusu Aynihal Babanazarova için ise 8 Ekim itibarıyla 186 bin imza toplandığı ve seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olabilmek için 10 Ekim gününe kadar yeterli sayıda imza toplaması gerektiği kaydedildi.

Daha önce, Tacikistan Merkez Seçim Komisyonu, cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacak cumhurbaşkanı adaylarının toplam seçmen sayısının yüzde 5'ine tekabül eden 210 bin imza toplanmasıyla ilgili 7 Ekim'de sona eren en son süreyi 3 gün daha uzatarak, son süreyi 10 Ekim olarak belirlemişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER