ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Aralık 2012 Pazar 15:28

Radyo ve Televizyon Vergisi’ni şikayet etti


 Almanya’da 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren tüm hanelerden alınacak Radyo ve Televizyon Vergisi'ne karşı (Rundfunkbeitrag, GEZ) Passau Üniversitesi’nde hukuk alanında eğitim görevlisi olarak çalışan Ermano Geuer’in dava açtı.

Yeni uygulamaya göre bazı istisnalar hariç, evinde radyo ve televizyon bulundurmayanlar da dahil herkesten 3 ayda bir 53,94 Euro, Radyo ve Televizyon Vergisi alınacak. Alınan vergilerle kamuya ait radyo ve televizyon kurumları finanse ediliyor. 28 yaşındaki hukukçu, Almanya’da ilk kez Mayıs ayında bu uygulamaya karşı Anayasa Mahkemesi’ne dava açmıştı.

Geuer’in eğitim kürsüsündeki posta kutusuna emekli, öğrenci, çalışanlar ve şirketlerde görevli avukatlar olmak üzere pek çok vatandaştan açtığı davadan dolayı destek mektupları yağdığı haber verildi. Vatandaşların, bu verginin herkesten talep edilmesiyle haksızlık yapıldığından şikayetçi oldukları bildirildi. Vatandaşlar ayrıca, eski uygulamaya göre sadece radyosu olan vatandaşlardan üç ayda bir 17,98 Euro alındığına dikkat çekip, şimdi bunlardan da 53,94 Euro alınmasından şikayetçi. Bavyera Anayasa Mahkemesi’nin dava hakkında bir kaç ay içinde karar vermesi bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER