ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 08:25

Radyo ve televizyon kuramayacaklar

Radyo ve televizyon kuramayacaklar

Tunus Görsel ve İşitsel İletişim Üst Kurulu, siyasi parti üyelerinin özel televizyon ve radyo kanalı kurmasını engelleyen bir karar aldı.


Tunus Görsel ve İşitsel İletişim Üst Kurulu, siyasi parti üyelerinin özel televizyon ve radyo kanalı kurmasını engelleyen bir karar çıkardı.

Kurul Başkanı Nuri Lecmi, başkent Tunus'ta düzenlediği basın toplantısında, hükümete bağlı Kurulun, özel televizyon ve radyo kanalları kurulmasıyla ilgili çıkardığı karar gereği, siyasi parti üyesi olmanın, özel kanal kurmaya mani olan şartlar arasına alındığını ifade etti.

Lecmi, "Kanal kurmak için gerekli şartların, mevcut radyo ve televizyon kanalları ve kurulması planlanan kurumlar için geçerli" olduğunu belirtirken, şartların mevcut kanallara nasıl uygulanacağına ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Lecmi ayrıca bu kararla görsel işitsel alanda özgür, çoğulcu ve dengeli bir yapının kurulabileceğini dile getirdi.

Kurul üyesi Hişam Senusi ise "Kanal kurmak için gerekli şartların başında, Tunus vatandaşı olmak, kanunlara uymak, herhangi bir siyasi partiye üye olmamak geliyor. Ayrıca birden fazla televizyon ya da radyo kanalına sahip olmamak da şartlar arasında yer alıyor" dedi.

Senusi, "Kanallarda, ayrımcılık ve nefret içerikli yayınlar yapılması yasaklanırken maliyet bakımından şeffalık esas alınıyor. Kurul, herhangi bir kanalın hesaplarını inceleme ve gözleme hakkına sahip. Yeni kararlar ve şartlar, değişik yollarla kurulmuş eski görsel ve işitsel medya araçlarının uygulamalarını kontrol altına alma fırsatı da sunuyor" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER