ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2014 Pazar 14:44

"Rabia" engeli

"Rabia" engeli

ABD'ye gitmek isteyen Abdullah Asım Muhammed (17) isimli öğrenci, Mısır Güvenlik Güçleri'nce engellendi.


Mısır güvenlik güçleri, ABD'de yapılan 65. Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'nda (ISEF) projesiyle ülkesi adına yarışmak için ABD'ye gitmek isteyen Abdullah Asım Muhammed (17) isimli öğrencinin gidişine izin vermedi.

AA muhabirine konuşan Abdullah Asım isimli Mısırlı öğrencinin babası Asım Muhammed, Kahire Uluslararası Havaalanı'ndaki güvenlik güçlerinin ISEF'e katılmak için ABD'ye gitmek isteyen ve ülkesini temsil etmek üzere seçilen oğluna engel olduklarını belirtti.

Baba Asım Muhammed, güvenlik güçlerinin oğluna ABD'ye gitmesine izin vermeyeceklerini söylediklerini ve uçağa binmesine engel olduklarını aktardı.

Asım, bütün evrakları hazır olması ve yurtdışına çıkış yasağı bulunmamasına rağmen ABD'ye gitmesi engellendiği için oğlunun şok yaşadığını ifade etti.

Abdullah Asım Muhammed, Başsavcılık tarafından "Rabia" işareti yapmak ve izinsiz gösteri düzenlemek suçlamasıyla 25 Nisan'da Tahrir Meydanı'nda yakalanmış ve hakkında 15 gün tutukluluk kararı verilmişti. Abdullah'ın Asyut Savcılığı'na yaptığı başvuru üzerine 715 dolarlık kefaletle serbest bırakılmasına karar verilmişti. Baba Asım Muhammed ise oğlunun Kahire'nin merkezindeki bir kafede bir polisle tartışması nedeniyle gözaltına alındığını ifade etmişti.

Lise 3'üncü sınıf öğrencisi Abdullah Asım Muhammed, engellilerin göz hareketleriyle kullanabilmelerine imkan sağlayan bir elektronik sistem tasarımıyla lise öğrencileri arasında düzenlenen ISEF'de ülkesini temsil etmek üzere seçilmişti.
11-16 Mayıs tarihlerinde Los Angeles'ta Intel sponsorluğunda gerçekleştirilen ISEF'e her yıl 60'ın üzerinde ülkeden 1600 öğrenci projeleriyle katılıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER