ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 16:35

Putin’in Savunma Bakanı sorgulanacak


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 6 Kasım’da yolsuzluk iddialarının araştırılması için görevden aldığı eski Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov’un da sorgulanacak. Basına konuşan Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, “Ben tekrar ediyorum, gerekli gördüğümüz durumda ifadelerini almak için Serdyukov’u sorgulayacağız. Bu soruşturmada kimse dokunulmaz değil.” şeklinde konuştu. Serdyukov, Savunma Bakanlığı’na bağlı Oboronservis kurumunda yeni inşa edilen konut ve gayrimenkullarla ilgili 100 milyon dolarlık yolsuzluk iddiası yüzünden görevinden alınmıştı.

Soruşturma Komisyonu, Savunma Bakanlığı’nda patlak veren skandal olayla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndaki bazı kaynakların basına sızdırdığı bilgilerin “doğru ve sağlam olmadığını” da belirtti. Soruşturma Komisyonu’nun internet sitesinde yayınlanan açıklamada, “Kurum olarak bu tür bilgi sızdırmaları yersiz reklam olarak değerlendiriyoruz. Zira bu husus gerçeklerin ortaya çıkarılmasına ve soruşturmanın objektif şekilde yapılmasına engel oluyor” diyerek üstü kapalı olarak İçişleri Bakanlığı’nın bazı yetkililerine uyarıda bulunuldu. Soruşturma Komisyonu, yolsuzluk olayıyla ilgili soruşturmanın Askeri Soruşturma Komisyonu yetkisi dahilinde olduğunu hatırlattı.

Savunma Bakanlığı’nda ortaya çıkarılan skandal olayla ilgili yine bakanlığa bağlı Ekspert Ticari Destek Merkezi Başkanı Yekaterine Smetanova ve eşi, aynı zamanda Hava Kuvvetleri’ne ait deponun Genel Müdürü Maksim Zakutaylo gözaltına alındı. Yolsuzluk olayının ana “kahramanı” olarak bilinen Savunma Bakanlığı’nın Mülk Dairesi eski başkanı Yevgeniya Vasilyeva’nın şu anda Moskova’da hastanede tedavi edildiği belirtiliyor. Rus savcılar, yakın zamanda Vasilyeva’yı sorgulayacaklarını ifade ediyor. Vasilyeva, Serdyukov’un en yakın kız arkadaşı olarak da tanınıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER