ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 22:22

Putin’in Kremlin’deki ilk yılında muhalefet sokaklara döküldü


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kremlin’e üçüncü kez çıkışının yıl dönümünde muhalefet Bolotnaya Meydanı’nı doldurdu.

Yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı gösteri olaysız bir şekilde sona ererken, maske takan ve havai fişek bulunduran 7 eylemci göz altına alındı. Geçen yıl 6 Mayıs’ta aynı meydanda yapılan gösteriye 100 bine yakın kişi katılmış, polisin müdahalesi sonucu en az 650 kişi tutuklanmıştı.

Muhalefetin gösterisi sabah saatlerinde sahne ses sistemini ayarlamaya çalışan bir işçinin kaza yaparak ölmesi nedeni ile talihsiz olarak başladı.

Eski milletvekillerinden Genadi Gudkov yaptığı konuşmada, Rus halkının parlayan ışıklarının meydanda toplandığını söyledi.

“Siyasi mahkumlara özgürlük” yazılı dövizlerin taşındığı gösteride muhalif isimler sahneye çıkarak konuşma yaptı. “Ailemin yeni geleceği için savaşıyorum” ifadelerini kullanan Aleksey Navalni, “Benim başka bir ülkem yok. Başka halkım da yok. Gelecek Zafer Günü’nü kutluyorum. Büyükbabalarımız gibi biz de kazanacağız.” dedi.

İlya Yaşin, Sergey Mitrohin, Boris Nemtsov, Dmitri Bıkov ve Boris Nemtsov’un yanı sıra geçen yıl gözaltına alınan 28 kişinin ailelerinden bazıları konuşma yaptı.

St. Petersburg’da yapılan gösteriye ise yaklaşık 1000 kişi katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER