ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 10:08

Putin’in affettiği Hodorkovski İsviçre’ye geçti


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yıl başı affı ile serbest bıraktığı Rus oligark Mihail Hodorkovski Almanya’dan tren yolu ile İsviçre’ye geçti.

Hodorkovski’nin sözcüsü Christian Hanne, Rus oligarkın İsviçre’de birkaç gün kalacağını 3 aylık vize ile 26 ülkeli Schengen bölgesinde özgürce dolaşabileceğini söyledi. Hanne, Hodorkovski’nin detay çalışmaları ile ilgili bilgi vermedi.

Hodorkovski, eşi Inna ve iki erkek çocuklarının yaşadığı İsviçre için 30 Aralık’ta vize almıştı. Rus oligark hapishaneden çıkışının ardından Almanya vizesi alarak bu ülkeye gitmişti.

Hodorkovski’nin iş imkanlarını değerlendireceği belirtiliyor.

Vergi kaçakçılığı ve yolsuzluktan 2003’ten bu yana hapiste tutulan eski petrol şirketi Yukos’un sahibi Hodorkovski, 20 Aralık’ta Putin’in affıyla serbest kaldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Temmuz ayında görülen davada yargılamada yapılan ihlaller nedeni ile Rusya hükümetini Hodorkovski’ye 13 bin 200 dolar tazminat ödemeye mahkum etti.

Hapishaneden çıkışında basına değerlendirmede bulunan Hodorkovski (50) siyasete girmeyeceğini ve Yukos’un hisselerini geri alma konusunda herhangi bir girişimi olmayacağını belirtmişti.

Putin iktidara gelmeden önce Rusya’nın en zengini olan Hodorkovski, muhalif partilere maddi yardımları nedeni ile Kremlin tarafından eleştiriliyordu.

Duma tarafından kabul edilen genel aftan 20 bin civarında mahkumun faydalanması bekleniyor. Punkçı grup üyeleri Maria Alyohina ve Nadejda Tolokonnikova’nın yanı sıra Rusya’da tutuklu bulunan 30 Greenpeace üyesi de genel aftan yararlandı.

Putin affının 7 Şubat’ta Soçi’de başlayacak Kış Olimpiyatları öncesi Rusya’nın imajını iyileştirme hamlesi olarak değerlendirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER