ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 10:15

Putin’e suikast girişimine 10 yıl hapis


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e suikast girişiminde bulunduğu gerekçesi ile Moskova’da görülen mahkemede Rus asıllı Kazakistan vatandaşı İlya Pyanzin 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ukrayna’da yakalanan ve geçen yıl Rusya’ya iade edilen Pyanzin için savcılar 15 yıl hapis talebinde bulundu. Pyanzin, Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov’a da suikast girişiminde bulunmaktan suçlu bulundu.

Ocak 2012’de Ukrayna’nın Odesa kentinde el yapımı bombanın patlaması sonucu Çeçenistan doğumlu Adam Osmayev ve Ruslan Madayev’le birlikte, Kazakistan vatandaşı Pyanzin de yakalanmıştı.

Rusya ve Ukrayna güvenlik güçlerinin çalışması sonucu suikast planları ortaya çıkarılmış ve zanlılar da yakalanmıştı. Zanlılar Rusya Devlet Başkanı Putin’in Moskova dışındaki rezidansından Kremlin’e gidiş güzergahında kortejin geçişi sırasında bomba yüklü aracı patlatmayı planlıyordu.

Pyanzin 2012’de Rusya’ya iade edilirken, Osmayev’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurusu sonuçlanmadığı için Rusya’ya teslim edilemedi. Madayev ise 4 Ocak 2012’de el yapımı bomba hazırlığı yaptıkları sırada meydana gelen patlamada ölmüştü.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER