ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2014 Pazar 18:09

Putin'den yaptırıma katılan şirketlere rest

Putinden yaptırıma katılan şirketlere rest

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptırım nedeniyle Rus piyasasını terkeden Avrupalı şirketlerin artık geri dönme ihtimalinin çok zor olduğunu söyledi.
Rus televizyonuna konuşan Putin, Avrupalı iş adamlarının kendi ülkelerinin Rusya’ya yönelik siyasetlerinden hayal kırıklığına uğradığını ifade etti. Piyasa boşluğunu doldurmak için başka ülke arayışlarına girdiklerine işaret eden Rusya Devlet Başkanı, “Diğer yabancı üreticilerle çalışmalar yapıyoruz. Bu Güney Amerika ülkeleri, Asyalı ortaklarımız ve Çinli üreticiler ve diğer üreticiler.” dedi.

Batı dünyasının üçüncü ülkelere Rusya’ya yönelik ticaret yapmaması yönünde çağrı yapmasını eleştiren Putin, “Avrupalı meslektaşları, başka ülke üreticilerine Rusya’ya yönelik ürün sevkiyatı yapmamaya davet ediyor. Bunları duymak tuhaf ve çok komik. Çünkü iş dünyası temsilcilerinin piyasamıza girmek için bu fırsattan yararlanmamasını zor tasavvur ediyorum.” şeklinde konuştu.

Avrupalı şirketlerin Rus piyasasına artık zor döneceklerine işaret eden Putin, “Geleneksel sevkiyatçılarımız için şu tehlikeli durum söz konusu: Piyasamızda güçlenen şu veya bu firma, kurumların buradan itmek çok zor olacak, hatta fiiliyatta bu mümkün olmayacak. Bu durumu Avrupa iş dünyası temsilcileri çok iyi anlıyor.” uyarısında bulundu.

Rusya, Ukrayna krizi nedeniyle yaptırım uygulayan Batılı ülkelerden gıda alımını durdurdu. Rusya, Türkiye dahil diğer ülkelerden gıda alımını artırmayı planlıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER