ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 17:59

Putin’den Ukrayna’ya sürpriz

Putinden Ukraynaya sürpriz

Putin’den Ukrayna’ya sürpriz, doğalgaz fiyatı 268 dolara çekildi


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’le gerçekleştirdiği ortak hükümetlerarası toplantıda yaptığı konuşmada Ukrayna’ya verilen doğalgazın fiyatını bin metreküp için 268 dolara çektiklerini söyledi. Ukrayna halen bin metreküp doğalgaz için Rusya’ya 400 dolar ödeme yapıyordu. Rusya, Ukrayna’ya yüzde 33 civarında indirim yapmış oldu.

Ukrayna yönetiminin iki hafta önce Avrupa Birliği işbirliği anlaşmasını askıya almasının ardından ülkede meydanları dolduran muhalif gruplar, hükümetin istifasını talep ediyordu. Yanukoviç’in Rusya’dan kopardığı tavizlerin muhalefetin tepkilerini azaltmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Putin, Ukrayna yönetimi ile Rusya-Belarus-Kazakistan arasında oluşturulan Gümrük Birliği konusunu da müzakere etmediklerini söyledi.

15 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

Rusya ve Ukrayna hükümetler arası toplantıda önümüzdeki iki yılı kapsayacak ikili ticaretin önünü açacak tedbirlerin alınması konusunda ekonomi bakanları tarafından hareket planı imzaladı.

İki ülke sanayi bakanları da Antonov An-24 tip uçakların seri üretimi ile ilgili anlaşma imzaladı. Ürünlerin taşınması konusunda ise sanayi işbirliği protokolü parafe edildi.

İki ülke arasında imzalanan anlaşmaların toplam değerinin 15 milyar doları bulacağı kaydedildi.

Yanukoviç yaptığı değerlendirmede, gelecekte ikili ilişkilerde hatalardan kaçınmak için dersini iyi çalışmaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Yanukoviç konuşmasında, “Gelecekte benzer hataları tekrarlamamak için dersimize iyi çalışmalıyız…” dedi.

Ukrayna’nın Rusya’nın stratejik ortağı olduğunda endişeleri olmadığını kaydeden Putin de, uzay, avunma ve ticari alanları kapsayan 14 ayrı anlaşma imzalandığını söyledi. Rus lider 4 saatlik görüşmede, Ukrayna’nın Gümrük Birliği’ne üyeliği ile ilgili konunun ele alınmadığını yineledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER