ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 18:41

Putin’den, Suriyeliler için konferans önerisi

Putinden, Suriyeliler için konferans önerisi


usya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriyeli mültecilerin sorunlarının çözülmesiyle ilgili Moskova'da uluslar arası bir konferansın yapılmasını önerdi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile Moskova yakınlarındaki Novo Ogaryovo rezidansında görüşen Putin, Suriyeli mültecilerin sorunlarına değindi. Süleyman, Putin'den söz konusu sorunları çözülmesi bağlamında bir konferansın yapılması için yardım istedi.

Rusya lideri de, "Mültecilerin sorunlarının çözülmesi için önerinizin gerçekleştirilmesi ve uluslar arası bir konferansın yapılmasına katkı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Eğer ilgili devletler olumlu bakarsa, bu durumda konferansın Moskova'da yapılmasını önerebiliriz." teklifte bulundu.

Lübnan Cumhurbaşkanı, kendileri açısından olası olumsuz sonuçlardan kaçınmak için Suriye'nin iç işlerine karışmadıklarını hatırlatarak, "Fakat Lübnan artık bu olumsuz sonuçlarla karşılaştı, kendi topraklarımızda yaklaşık 200 bin Suriyeli mülteciyi barındırıyoruz." dedi.

Putin: Başka ülkeler de Suriye'nin iç işlerine karışmamalı

Diğer ülkelerin de Lübnan gibi Suriye'nin iç işlerine karışmamasını isteyen Putin, "Siz dediniz ki Lübnan Suriye'nin iç işlerine karışmaması yönünde karar aldı. Sizi başka ülkeler de örnek alsa çok iyi olur." imasında bulundu.

Mültecilerin sorunlarının çözülmesi için Lübnan'a mali ve insani yardım yapmaya hazır olduklarını da kaydeden Rusya lideri, "Uzmanlarımıza yardımın kapasitesini belirlenmesi hususunda talimat verelim." çağrısı yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER