ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 14:19

Putin, Yanukoviç’e gösteriye müdahale tavsiyesinde bulunmadı


Kremlin Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’le dün bir telefon görüşmesi yaptığını, ancak burada gösteriye nasıl müdahalede bulunulacağı konusunda herhangi bir tavsiyenin yapılmadığını söyledi.

Putin’in Ukrayna’nın içişlerine karışma ya da krizin nasıl çözüleceği konusunda Yanukoviç’e herhangi bir değerlendirmede bulunmadığını savunan Peskov, “Rusya devlet başkanı Ukraynalı meslektaşına ne yapması gerektiği konusunda tavsiyede bulunmaz. Gelecekte de bu yönde herhangi bir teklif olmaz…” şeklinde konuştu.

Kiev’de yaşanan olayları kınadıklarını ifade eden Peskov, Putin’in gelişmeleri Ukrayna yönetimine karşı bir darbe girişimi olarak değerlendirdiğini söyledi. Radikal grupların silah edindiği bilgisi veren Peskov, “Ukrayna’da yaşanan gelişmeler darbe olarak değerlendiriliyor.” dedi.

Peskov, Ukrayna’da yaşanan krizin çözüm yöntemi ve zamanının yasal Ukrayna hükümetine ait bir karar olduğunu hatırlattı.

Çatışmalardan radikal grupların sorumlu olduğunu kaydeden Peskov, “Rusya Devlet Başkanı, bugün Ukrayna’da yaşanan gelişmelerden özellikle aşırılıkçıların sorumlu olduğunu kaydetti. Moskova, Ukrayna’nın tüm uygar siyasi güçlerinin diyalogunu destekledi ve desteklemeye devam ediyor. Moskova radikal unsurların yaptığı şiddeti kesinlikle kınıyor. Bu unsurlar daha önce sağlanan tüm anlaşmaları bozarak gözaltına alınanların af olunmasıyla ilgili koşulların yerine getirilmesinden yararlandı. Sonra da hemen şiddet eylemlerine başvurdu. Moskova onların bu eylemlerini kesinlikle bir darbe girişimi olarak görüyor.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER