ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 15:48

Putin, ünlü Fransız aktöre vatandaşlık verdi


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ünlü Fransız aktör Gerard Depardieu'e Rus vatandaşlığı verdi. Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Putin'in Depardieu'e vatandaşlık verilmesiyle ilgili kararı imzaladığı kaydedildi.

Resmi açıklamada, "Rusya Anayasası'nın 89. maddesi gereği 1948 doğumlu Depardieu'in vatandaşlık başvurusu olumlu değerlendirilsin." bilgisi yer aldı.

Depardieu, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin zenginlerden daha fazla vergi almayı amaçlayan Varlık Vergisi'ne sert tepki göstererek Fransız vatandaşlığından çıkacağını açıklamıştı. Ünlü aktör vatandaşlık için Belçika, Karadağ ve Rusya'yı düşündüğünü de belirtmişti. Fransa Başbakanı Jean Marc Eyro'nun, Depardieu'nun bu kararını "zavallı ve aşağılık eylem" olarak nitelendirerek eleştirmişti. Depardieu 45 yılda Fransa'da 145 milyon Euro vergi ödediğini belirterek bu eleştirilere karşı çıkmıştı.

Aralık ayında Putin ve Başbakan Dmitri Medvedev de ünlü aktörün Rus vatandaşı olmak istemesi durumunda buna olumlu cevap vereceklerini açıklamıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER