ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2014 Perşembe 09:46

Putin: Rusya’da devalüasyon olmaz

Putin: Rusyada devalüasyon olmaz


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, rublenin dolar karşısında son beş yılın en düşük seviyesine gerilemesi ile ilgili yaptığı açıklamada Merkez Bankası ve hükümetin dengeli politikalarının sürdüğünü, herhangi bir devalüasyon endişesinin olmadığını söyledi.

Küresel piyasalara paralel olarak yükselen dolar serbest piyasada 33,8 rubleden işlem görüyor.

Üniversite öğrencilerinin sorularını yanıtlayan Putin, Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ile görüştüğünü, hükümetin rubledeki serbest dalgalanmadan memnun olduğunu, gevşeyen büyüme rakamlarına katkısı olduğunu söyledi.

Merkez Bankası daha önce yaptığı açıklamada rubleye günlük alımlarla müdahaleyi yıl başından sonra sürdürmeyeceklerini, kısmen serbest dalgalanmanın yaşanabileceğini belirtmişti.

Merkez Bankası’nın kısmi olarak rubleyi kontrol ettiğini kaydeden Rus lider, “Rus para biriminin serbest dalgalanması uzun vadede daha iyi. Bu durum ekonomiyi daha verimli hale getiriyor.” dedi. Putin sanayi sektörünün yurt dışında daha rekabet edebilir duruma geldiğini hatırlattı.

Rusya Merkez Bankası Salı günü yüzde 55 dolar ve yüzde 45 Euro’dan oluşan döviz sepetinin üst sınırını 5 kapek artırarak 40,35 rubleye çıkardı. Sepet Temmuz 2009’dan bu yana ilk kez 8 kapeklik artışla 39,01 rubleye ulaştı.

Merkez Bankası verilerine göre dolar 5,27 kapek artışla 33,86 ruble ve Euro 8,83 kapek artışla 45,9 rubleden işlem görüyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER