ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 17:10

Putin parlamentodan Kırım’a asker göndermek için onay istedi 2


Kırım’dan gelen güvenlik talepleri, Rusya parlamentosu alt kanadı Duma ve üst kanadı Federasyon Konseyi’nin çağrılarını dikkate alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya asker göndermek için Federasyon Konseyi’ne başvurdu.

Kremlin’den yapılan açıklamada Putin’in asker gönderilmesi konusunda talebinde Ukrayna’da oluşan olağanüstü durum ve Rusya vatandaşlarının güvenliğinin tehlikede olması gerekçe gösterildi. Rus liderin, Ukrayna’da siyasi durumun normalleşmesine kadar bir süre ile görev istemesi dikkat çekti.

Açıklamada Rus halkı ve uluslar arası anlaşmalar temelinde Ukrayna’da konuşlandırılan Rusya Silahlı Kuvvetleri personelinin hayatına yönelik tehdit olduğu vurgulandı ve Rusya Federasyonu Anayasası’nın 102. maddesinin 1. Bölümünün g paragrafı temelinde silahlı kuvvetlerin kullanılması için Federal Meclise başvurulduğu ifade edildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya’nın 6 bin civarında askerini bölgeye gönderdiğini iddia etmişti. Kiev, Moskova’yı çatışmaya yönelik provokasyon yapmakla suçluyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER