ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 09:06

Putin Obama ile ne görüştü?

Putin Obama ile ne görüştü?

Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD Başkanı Barack Obama'yı telefonla arayarak, Kırım'daki gelişmelerle ilgili bilgi verdi.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'daki gelişmelere ve Kırım'daki referanduma ilişkin, ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Kremlin Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Putin'in görüşmede, Kırım'da yapılan referandumun "uluslararası hukuk kurallarına ve Birleşmiş Milletler'in (BM) tüzüğüne uygun gerçekleştirildiğini" söylediği ve Kosova örneğine dikkati çektiği belirtildi.

Putin'in, Ukrayna'daki mevcut yönetimin, ülkede istikrarı bozan ve Rusça konuşan nüfus dahil olmak üzere sivil halk üzerinde tehdit oluşturan aşırı milliyetçi grupları durdurmakta yetersiz ve isteksiz olduğunu öne sürdüğü kaydedildi. Görüşmede, Putin'in Ukrayna'ya AGİT gözlem misyonu gönderilmesi fikrine sıcak baktığı ifade edildi.

İki liderin, görüş ayrılıklarının olmasına rağmen, Ukrayna'daki durumu istikrara kavuşturmak için çözüm yollarını birlikte aramaktan yana ortak görüş bildirdiği aktarıldı.

Ayrıca Obama'nın, Soçi Paralimpik Olimpiyat Oyunları'nı başarıyla tamamlayan Kremlin yönetimi tebrik ettiği kaydedildi.

Referandum tanınmayacak

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefon görüşmesinde, Kırım'daki referandumun ABD ve uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını söylediği bildirildi.

Beyaz Saray'ın açıklamasında, "Başkan Obama, bugün öğleden sonra Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüştü. Başkan Obama, Ukrayna Anayasasını ihlal eden ve Rus askeri müdahalesinin baskısı altında düzenlenen Kırım referandumunun ABD ve uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını vurguladı" ifadesi kullanıldı.

Açıklamaya göre Obama görüşmede, Rusya'nın eylemlerinin Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini ve Avrupalı ortaklarla koordinasyon halinde, eylemlerinden dolayı Rusya üzerinde ilave bedeller uygulamaya hazır olduklarını vurguladı.

Obama, hem Rusya hem de Ukrayna halkının çıkarlarını ele alacak şekilde bu krizi diplomatik olarak çözmek için açık bir yolun hala bulunduğunun altını çizdi.

Ukrayna hükümetinin, baharda seçimlere hazırlanarak ve anayasal reforma girişerek, krizin yatıştırılmasına imkan tanıyacak somut adımlar atmaya devam ettiğini bildiren Obama, Rusya'dan, herhangi bir grubun şiddet eylemlerinin önlenmesine yardımcı olmak üzere uluslararası gözlemcilerin derhal konuşlandırılmasına destek vermesini istedi.

Beyaz Saray açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Başkan Obama, diplomatik bir çözümün, Rus askeri güçleri Ukrayna topraklarını istila etmeyi sürdürdüğü müddetçe mümkün olamayacağını ve büyük ölçekli Rus askeri tatbikatlarının gerilimi sadece daha da alevlendireceğini yineledi. Başkan Obama, (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, krize diplomatik bir çözüm bulunması için (Rusya) Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna hükümetiyle birlikte çalışmaya hazır olmaya devam ettiğini belirtti." 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER