ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2014 Perşembe 14:44

Putin: Kiev halkına karşı silah kullanırsa

Putin: Kiev halkına karşı silah kullanırsa


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev yönetiminin halkına karşı silah kullanmasının ciddi bir suç olduğu ve bunun sonuçları olacağı tehdidinde bulundu. Ukrayna İçişleri Bakanlığı Rusya yanlısı gruplara karşı sürdürülen operasyonlarda en az 5 yerel milisin öldüğünü açıkladı.

Rusya Halk Cephesi’nin düzenlediği etkinlikte konuşan Putin, “Eğer Kiev yönetimi ülke içindeki halka karşı silah kullanmaya başlarsa, bunun ciddi bir suç olacağında şüphe yok…” uyarısında bulundu.

Kiev’in radikal grupları silahsızlandırmak yerine onları meşru hale getirdiğini savunan Putin, “Biz Cenevre görüşmelerinde yer aldık ve belirli anlaşmaları imzaladık. İdari binalar boşaltılacak ve tüm taraflar silahsızlandırılacak. Ancak neler oluyor? Ne sağ sektör ne de diğer radikal gruplar silahsızlandırılmıyor… Buna karşın, onlar bu grupları meşru hale getirmeye başladı.” eleştirisi getirdi.

Rusya başkanı bu yolu takip etmek yerine ülkede her nerede yaşıyorsa yaşasın tüm halkla diyalog yolunun başlatılmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Ülkede ifade ettikleri gibi sıcak bir aşamaya geçeceklerse, bunun sıcak aşama değil, basitçe cezalandırıcı bir operasyon olacağını kaydeden Putin, “Bu yönde karar alan insanları etkileyecek kesin sonuçları olacak. Bu hükümetler arası ilişkilerimizi de etkileyecek. Burada sadece Ukrayna parlamentosunun meşruiyeti var. Diğer organlar gerçekte bu ya da diğer gerekçe ile meşru değil. Eğer Kiev yönetimi sivillere karşı bunu yaparsa, onlar cunta ya da bir klik.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı doğu ve güney Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin Rusya yönetiminin Kırım halkına destek kararının doğru olduğunu bir kez daha gösterdiğini savundu.

Rus lider, “Aksi durumda onlarda güney ve doğu Ukrayna’da yaşananlarla hatta daha kötüsü ile karşılaşacaklardı. Bu bizim zamanında ve doğru bir adım attığımızın göstergesi.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA’DA 5 MİLİS ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna’nın güney ve doğu bölgelerinde önceki gün başlatılan terörle mücadele operasyonu ise sürüyor. Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Slavyansk kentinde 5 yerel milis gücünün öldürüldüğü belirtildi. Üç ayrı kontrol noktasında yaşanan olaylarda en az 5 kişi yaşamını yitirirken, olaylar sırasında bir Ukrayna askerinin de yaralandığı kaydedildi.

Donetsk bölgesi Mariupul kent binasını Rusya yanlısı grupların yeniden ele geçirdiği belirtiliyor. Yerel milis güçler lideri Miroslav Rudenko Interfax’a verdiği bilgide, olaylarda herhangi bir yaralanma olmadığı, binada kontrolün yeniden ele geçirildiğini belirtti.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER