ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 22:37

Putin karşıtı muhalefet yeniden sokağa çıktı

Putin karşıtı muhalefet yeniden sokağa çıktı


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kremlin’e çıkışının yıl dönümünde protesto gösterisi yapan bin kadar gösterici başkent Moskova’nın merkezinde bulunan Bolşaya Yakimanka caddesi boyunca yürüdü.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri altında Oktyabırskaya metro istasyonunda toplanan göstericiler geçen yıl aynı günlerde Bolotnaya Meydanı’nda göz altına alınanlar için bağış topladı. Muhalefetin sembolü olan beyaz kurdele, balon, poster ve “Siyasi mahkumlara özgürlük!” yazılı dövizlerin taşındığı gösteriyi 100’ün üzerinde basın mensubu takip etti.

Bolotnaya Meydanı’nda biten gösteriye polise göre 400, organizatörlere göre ise 10 bin kişi katıldı. Gösteride güvenliği sağlamak için yaklaşık 5 bin polis görev yaptı.

Bolotnaya Meydanı’nda 6 Mayıs 2012’de gerçekleşen olaylarda yaklaşık 30 kişi göz altına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan Maksim Luzyanin çıkarıldığı mahkemece 4,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Polis üzerinde havalı tabanca bulunduran yasaklı ulusalcı örgüt mensubu bir kişi metal detektörden geçmeye çalışırken göz altına alırken, genelde yürüyüş olaysız bir şekilde sona erdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER