ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 15:58

Putin: Hodorkovksi affedilebilir

Putin: Hodorkovksi affedilebilir


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10 yıldır hapiste tutulan eski petrol şirketi Yukos’un ortaklarından Mihail Hodorkovski’nin af talebinde bulunduğunu, yakın gelecekte bu konu ile ilgili belgenin imzalanabileceğini söyledi.

Mihail Boriseviç’in (Hodorkovski) af talebi ile ilgili mektubunun kendisine ulaştığını ifade eden Putin, “O 10 yıldan fazla hapiste kaldı. Bu ciddi bir ceza. İnsani açıdan baktığımızda annesi rahatsız. Sanıyorum bu yönde bir karar verilir ve kendisinin af edilmesi ile ilgili karar yakın gelecekte imzalanır…” dedi.

Hodorkovski’nin Yukos olayı ile ilgili iddia edilen üçüncü bir yargılama sürecinin olmayacağını düşündüğünü de aktaran Putin, “Samimi olarak dışarıdan birisi olarak konuşmam gerekirse, ben bu şekilde bir yargılama görmüyorum…” değerlendirmesinde bulundu.

Hodorkovski, Yukos petrol şirketinde vergi kaçakçılığı ve yolsuzluklar nedeni ile 2003’te tutuklandı. 2005 Mayıs ayında görülen davada Hodorkovski ve iş ortağı Platon Lebedev’e 9 yıl hapis cezası verildi. Sonrasında bu ceza 8 yıla indirildi. Aralık 2010’da görülen ikinci davada ise ek ceza aldı. Toplam cezası 14 yıla çıkarken, itiraz sonrası 13 yıla çekildi. Ağustos 2012’de görülen üst mahkemede ise 11 yıla indi. Hodorkovski’nin Ağustos 2014’de, Lebedev’in de Mayıs 2014’de hapis cezalarının bitmesi bekleniyor.

Hodorkovski’nin annesi Marina Hodorkovskaya oğlunun her türlü kararını desteklediğini ifade ederken, Açık Hükümet’ten Mihail Abizov, kararı olumlu bulduklarını, ülkede yatırım ortamının gelişmesi adına olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER