ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 17:18

Putin, Gürcü Patriği II. İlya ile görüştü

Putin, Gürcü Patriği II. İlya ile görüştü


Rusya ve Gürcistan arasında 2008’de patlak veren savaşın ardından ilk temaslar başlıyor. Resmi temsilciler bazında görüşmelere hazırlanan iki ülke, öncelikle ticari alanda askıya alınan ilişkileri yeniden başlatma niyetinde.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Novo Ogoryova’da bulunan devlet başkanlığı rezidansında Gürcistan Katogikosu ve Yüksek Patriği II. İlya’yı kabul etti. İlya’ya Rusya Patriği Krill de eşlik etti.

Putin kabulde İlya’nın 80. yaş gününü ve Patrik görevine getirilmesinin 35. yılını kutladı. Putin Rusya ve Gürcistan arasında insani, kültürel ve manevi alanlarda ilişkileri devam ettirdiği için İlya’ya teşekkür etti.

İlya da yaptığı konuşmada yeni başbakan seçilen Bidzina İvanişvili’nin selamlarını iletti ve başbakanın iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesini arzu ettiğini söyledi.

İlya temasları ile ilgili yaptığı açıklamada Rusya ve Gürcistan’ın eski hatalarına düşmemek ve ilişkileri yeniden inşa etmek için yeterince akıllı ülkeler olduğunu ifade etti.

İlya, “Abhazya ve Güney Osetya’da olanlardan Rusya ve Gürcistan halkları sorumlu değil. Orada yaşananlar kişisel hatalar yüzünden oldu. Rusya ve Gürcistan halklarının dostluğu sürüyor.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER