ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 21:25

Putin: Esed’le Suriye halkı değil, militanlar savaşıyor

Putin: Esedle Suriye halkı değil, militanlar savaşıyor


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg’da düzenlenen Uluslararası Ekonomik Forum çerçevesinde Almanya Şansölyesi Angela Merkel’le bir araya geldi. Ortak basın toplantısında konuşan Putin, Suriye lideri Beşşar Esed’le halkın değil, militanların savaştığını savundu.

Esed’in kendi halkına karşı silah kullandığı yönündeki iddiaların bazı düzeltmelerle birlikte kabul edilebileceğini savunan Putin, “Esed’e karşı savaşanlar Suriye halkından öte militanlar. Onlar dışarıda eğitim almış, silahlandırılmış ve bir kısım terör örgütleri kanalı ile yönlendirilmiş gruplar.” dedi.

Suriye’de hükümetin değişmesi yönünde karar verilmesi durumunda siyasi bir boşluk oluşacağı yönünde ciddi endişelerinin olduğuna değinen Rusya lideri, “Yani, şimdi Esed görevi bıraksa, siyasi boşluk ortaya çıkar. Kim bunu dolduracak? Muhtemelen terör örgütleri…” değerlendirmesinde bulundu.

Putin, Merkel’le birlikte katıldığı Forum’da yaptığı konuşmada da, ABD’nin Suriye’li muhalif gruplara silah verme yönündeki kararını endişe ile karşıladıklarını, bu silahların Rusya ya da Avrupa’da kullanılma riski bulunduğu uyarısı yaptı.

“Niçin Suriye’de yasal olmayan gruplara silah veriyoruz?” eleştirisi getiren Rusya lideri, “Eğer ABD, terör örgütü El-Kaide ile irtibatlı olarak El-Nusra’yı terör örgütü olarak tanımışsa, böyle bir muhalif gruba birileri nasıl silah verebilir?... Bu silahlar nereye ulaşacak? Bunlar ne tür bir rol oynayacak?” sorusunu yöneltti. Putin, Suriye’de muhalif gruplar içinde Rusya ve Avrupa’dan en az 600 kişinin olduğunu da açıkladı. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER