ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 17:25

Putin ekonomiyi eleştirdi: Büyüme rakamları tatmin edici değil


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonomi kurmayları ile Soçi’de yaptığı toplantıda ekonominin istikrarlı olduğunu, ancak büyüme rakamlarının tatmin edici olmadığını söyledi.

Genelde ekonominin istikrarlı olduğunu kaydeden Rus lider, “Bugün hükümetimizin öngördüğü ekonomik büyüme rakamlarından memnun değiliz.” eleştirisi getirdi.

Makroekonomik istikrarın sağlanması için uzun yıllar harcandığını, bunun korunması için çalışmaların sürdürülmesini talep eden Putin, “Bu seviye korunmalı ve öngörebilirlilik seviyesi artırılmalı. İçerde ve dışarıda muhtemel tehditlere karşı önlemler alınmalı.” tavsiyesinde bulundu.

Putin, enflasyon rakamlarının da kabul edilebilir düşük seviyede kalmasını beklediğini ifade etti.

Rus lider ekonomi kurmaylarından reel sektör ve sanayinin desteklenmesi için finansal yapının güçlendirilmesini talep etti.

2013’de yüzde 1,3 büyüyen Rusya ekonomisinin 2014’de yüzde 1,5-2 arasında büyümesini öngörülüyor. Enflasyon ise 2014 için yüzde 5-6 seviyesinde olması bekleniyor.

Rusya ekonomik büyüme rakamlarının gelişmiş Avrupa ve dünya ekonomileri ile karşılaştırılabileceğini kaydeden Putin, “Bizim ekonomimiz açısından memnun edici bir durum yok. Ancak, 2014’de sanayi, tarım, ulaşım ve iletişim sektörlerinde pozitif bir gelişme var. Bizim daha dinamik bir büyüme başarısına ihtiyacımız var.” eleştirisi getirdi.

Ekonomi zirvesine Başbakan Dmitri Medvedev, Kremlin danışmanları Andrey Belousov, Sergey Glazyev, Maliye Bakanı Anton Siluanov, Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ve St. Peterburg Devlet Üniversitesi’nden Maliye eski Bakanı Aleksey Kudrin katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER