ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2013 Cuma 14:15

Putin, 10 yıldır hapiste tutulan iş adamı Hodorkovski’nin af kararını imzaladı

Putin, 10 yıldır hapiste tutulan iş adamı Hodorkovskinin af kararını imzaladı


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10 yıldır hapiste tutulan eski petrol şirketi Yukos’un ortaklarından Mihail Hodorkovski’nin af edilmesini öngören kararı imzaladı. Kararda, insanlık ilkelerinden yola çıkılarak karar aldığını vurgulayan Putin, 1963 doğumlu Hodorkovski’nin af edilmesi gerektiğini kaydetti.
Karar bugün yürürlüğe girdi. Kararı değerlendiren Hodorkovski’nin annesi Marina Hodorkovski, “Bu mutlu haber. Dün sadece şok geçirdim duyunca.” dedi.
İş adamının avukatı Vadim Kyuvgant, karara göre Hodorkovski’nin cezaevinden çıkması gerektiğini kaydetti.
Rus siyasi uzman Mihail Remizov, iş adamının yurtdışına kaçacağına inanmadığını belirterek, “Rusya’da yeni hayata başlayacak.” yorumunda bulundu.
Dün Putin basın toplantı sonrasında Hodorkovski’nin af talebinde bulunduğunu, yakın gelecekte bu konu ile ilgili belgenin imzalanabileceğini söylemişti.
Hodorkovski’nin af talebi ile ilgili mektubunun kendisine ulaştığını ifade eden Putin, “O 10 yıldan fazla hapiste kaldı. Bu ciddi bir ceza. İnsani açıdan baktığımızda annesi rahatsız. Sanıyorum bu yönde bir karar verilir ve kendisinin af edilmesi ile ilgili karar yakın gelecekte imzalanır…Yukos olayı ile ilgili üçüncü bir yargılama sürecinin olmayacağını düşünüyorum. Samimi olarak dışarıdan birisi olarak konuşmam gerekirse, ben bu şekilde bir yargılama görmüyorum…” değerlendirmesinde bulundu.

Hodorkovski’nin af talebinde bulunması ile ilgili değerlendirmede bulunan Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov, “Hodorkovski’nin Putin’e af talebinde bulunması suçun kabulü anlamına geliyor.” dedi. Peskov, aynı olaydan tutuklu bulunan Lebedev’in benzer yönde bir talebi olmadığını söyledi.
Hodorkovski, Yukos petrol şirketinde vergi kaçakçılığı ve yolsuzluklar nedeni ile 2003’te tutuklandı. 2005 Mayıs ayında görülen davada Hodorkovski ve iş ortağı Platon Lebedev’e 9 yıl hapis cezası verildi. Sonrasında bu ceza 8 yıla indirildi. Aralık 2010’da görülen ikinci davada ise ek ceza aldı. Toplam cezası 14 yıla çıkarken, itiraz sonrası 13 yıla çekildi. Ağustos 2012’de görülen üst mahkemede ise 11 yıla indi. Hodorkovski’nin Ağustos 2014’de, Lebedev’in de Mayıs 2014’de hapis cezalarının bitmesi bekleniyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER