ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2014 Salı 09:48

Prens William'dan "değer" uyarısı

Prens Williamdan "değer" uyarısı

İngiltere kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Cambridge Dükü Charles William, nesli tükenmekte olan bazı canlıların altın değerinde olduğunu vurguladı.


İngiltere kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Cambridge Dükü Charles William, nesli tükenmekte olan bazı canlıların ağırlıklarından daha fazla altın değerinde olduklarına dikkati çekerek, "Bence, canlıların yasa dışı ticareti dünyada yolsuzluğun ve suçun en sinsi türlerinden birini oluşturuyor" dedi.

İlk resmi ABD ziyareti kapsamında başkent Washington'da bulunan Prens William, Dünya Bankası'nın "3. Uluslararası Yolsuzluk Avcıları Birliği Toplantısı"nda konuşma yaptı. William, "Yolsuzlukla Savaş - Cezasız kalmasın" başlıklı konuşmasında, yolsuzluğun özellikle dünyanın en fakir bölgelerinde yaşayan insanların hayatını daha da zorlaştırdığına işaret ederek, bundan tek etkilenen canlı türünün insanlar olmadığını vurguladı.

"Bence, canlıların yasa dışı ticareti dünyada yolsuzluğun ve suçun en sinsi türlerinden birini oluşturuyor" diyen William, yasa dışı hayvan ticareti hacminin son yıllarda uluslararası kaçakçılık şebekeleri ve küreselleşmeyle büyüdüğünü, suçluların yıllık gelirinin 20 milyar dolara yaklaştığını kaydetti.

William, bu durumun dünyadaki güvenlik sorunlarını da artırdığını savunarak, "Herhangi bir canlı türünün yok olması tüm insanlık için bir kayıptır. Ayrıca, vahşi doğaya karşı işlenen suçlar güvenliğimizi de derinden etkiliyor. Ulusal sınırları ve çıkarları tanımayan bu suçlar, ekonomik kalkınmayı ve hukukun üstünlüğünü baltalıyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Nesli tükenen canlılar ağırlıklarından fazla altın değerinde"-

Nüfusu gün geçtikçe azalan nadir hayvan türlerine yönelik talebin artığını belirten William, "Nesli tükenmekte olan bazı canlılar gerçek anlamıyla ağırlıklarından daha fazla altın değeri taşıyor. Bu, hükümetler ve uluslararası kuruluşların yasa dışı hayvan ticareti mücadelesini daha zor hale getiriyor. Örneğin, bazı raporlar, Çin ve Güneydoğu Asya'da fil dişinin kilogram başına fiyatının son 25 yılda 5 dolardan 2 bin 100 dolara kadar yükseldiğini gösteriyor" diye konuştu.

William, nesli tükenmekte olan canlı türlerinin korunması için yasa dışı avcılık ve ticaret faaliyetlerinin son bulması gerektiğini savunarak, özel sektör liderlerinin bu ciddi sorunu görmezden geldiği eleştirisinde bulundu. Özellikle taşımacılık şirketlerinin kaçak hayvan ticaretinde büyük rol oynadığını kaydeden William, sektör liderlerine vahşi hayata karşı işlenen suçlara karşı "sıfır tolerans" göstermeleri çağrısını yaptı.

Kaçak avcılık ve hayvan ticaretiyle mücadele kampanyalarının en büyük destekçilerinden Prens William, "Vahşi Hayat İçin Birleşelim" adlı vakfın başkanlığını da yürütüyor. Prens William'ın babası ve Kraliçe 2'nci Elizabeth'in eşi Prens Philip de Dünya Vahşi Hayat Fonu'nun kurucuları arasında yer alıyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER