ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 17:58

"Prens Charles hizmetçisinden daha az vergi ödüyor"


 İngiltere tahtının birinci sıradaki varisi Galler Prensi Charles'ın yönettiği gayrimenkuller için kurumlar vergisi ödememesi tartışma konusu oldu. Bir milletvekili, Charles'ı 'hizmetçilerden daha az vergi ödemekle' suçladı.

Meclis Kamu Harcamaları Komisyonu'nda soruları cevaplayan Prens’in özel sekreteri William Nye, Prens Charles'ın Cornwall Dükalığı makamının bir kurum olmadığı için sadece gelir vergisi ödediğini ifade etti

Geçen sene Prens’in Cornwall Dükalığı, gayrimenkullerden 19 milyon sterlin gelir elde etti ve 4,4 milyon sterlin gelir vergisi ödedi. Yaklaşık 100 milyon dolar değerindeki emlak, kraliyete finansman sağlıyor. Dükalığın, mevduatlar ve ticari markalar alıp satmasına rağmen kurumlar vergisi ödemiyor olması sert bir şekilde eleştiriliyor.

Konuyla ilgili komisyonda konuşan özel sekreter Nye “Bu mülkler Cornwall Düküne aittir. Bu mülklerin büyük miktarda olması mülklerin kurum olduğu manasına gelmiyor.” diye konuştu. Komite üyelerinden İşçi Partili milletvekili Austin Mitchell ise Prens Charles’in kendi hizmetçilerinden daha az vergi ödediğini belirterek, “Gerçekten siz vergi kaçınıyorsunuz. Kurum olmadığını söylüyorsun ama kurumsunuz.” diye eleştirdi.

Kamu Harcamaları Komitesi daha önce Google, Amazon ve Starbucks gibi uluslararası şirketlerin ülkedeki vergi ödemeleriyle ilgili soruşturma yapmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER