ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Kasım 2014 Cumartesi 15:37

Portekiz’de şok gözaltı

Portekizde şok gözaltı

Portekiz eski Başbakanı yolsuzluk iddaları ile gözaltına alındı.


Portekiz’de 2005 ile 2011 yıllarında Başbakanlık görevinde bulunan Jose Socrates dün gece Paris’den Lizbona giden uçaktan inerken yerel saat ile 21.30’da polis tarafından gözaltına alınarak karakola götürüldü. Sokrates ile birlikte 3 kişinin daha gözaltına alındığı belirtiliyor. Portekiz basını eski başbakanın geceyi karakolda geçirdiğini ve bu sabah mahkeme önüne çıkarak ifade vereceğini yazdı.
 
Eski Başbakan Socrates’in 3 milyon dólar değerinde satın aldığı bir evin parasını hangi yollardan elde ettiği gerekçesi ile hakim karşısına çıkacağı vurgulandı. Gazeteler sosyalist siyasetçi Jose Socrates’in bir süre önce Paris’de bir ev kiralamak için bankadan kiredi aldığına da dikkat çekerek eski başbakan’ın madem parası yoktu o zaman lüks bir ev için 3 milyon dolar peşin parayı nereden bulduğunu mahkemeye açıklamak zounda kalacağına işaret ettiler. Operasyon kapsamında ayrıca Sokrates’in işbirliğinde bulunduğu bazı ev ve işyerlerindede aramalar yapıldı.

PORTEKİZ ESKİ BAŞBAKANI 20 MİLYON EURO'SUNU TEMİZE ÇIKARMIŞ

Portekiz eski Başbakanı Jose Socrates'in dün gece Paris'den Lizbon'a gelen uçaktan inerken mali polis tarafından gözaltına alınmasının yankıları devam ediyor. Portekiz'de 2005 ile 2011 yılları arasında Başbakanlık yapan Socrates hakkındaki iddialar çok ciddi. Hakkındaki suçlamalar ispat edilirse eski Başbakan yıllar sürecek bir hapis cezası alabilir.

Sosyalist siyasetçi, başbakanlık yaptığı dönemde çıkartılan bir kanunla ülkesinde vergi vermemek için İsveç'deki UBS bankasına yatırdığı 20 milyon Euro'yu arkadaşının sahibi olduğu Portekiz'in “Esprito Santo" bankasına transfer etmekle suçlanıyor.

Socrates'in bu transferle maliyeye \%5 gibi bir vergi ödeyerek 20 milyon Euro'yu ülkesinde temize çıkarttığı iddia edildi. Socrates'in hakkındaki iddialar bununla da bitmiyor. Eski başbakanın 3 milyon dolar peşin para ödeyerek satın aldığı köşkü andıran evinin parasını nasıl bulduğunu da ispat etmesi gerekecek.

Sosyalist siyasetçi ile birlikte onun yakın dostu olan iki inşaat firması yetkilisi ve bir özel bankanın sahibi de gözaltına alındı. Bugün mahkeme karşısına çıkartılacak olan eski başbakan hakkında savcılığın karapara aklama, rüşvet ve dolandırıcılık suçlamalarından dava açması bekleniyor.
KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER