ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 10:52

Poroşenko ateşkesi askıya aldı

Poroşenko ateşkesi askıya aldı

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkenin doğusundaki bir süredir devam eden ateşkesi uzatmama kararı aldığını duyurdu.


Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko Rus yanlısı ayrılıkçılarla ateşkesi askıya aldığını duyurdu.

Poroşenko, Devlet Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamasında, bir süredir devam eden ateşkesi uzatmama kararı aldığını duyurdu.Ukrayna’nın tek taraflı aldığı ateşkes kararı Poroşenko’nun Rusya Devlet Başkanı Putin, Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinden kısa bir süre sonra doldu ve Poroşenko topraklarını özgür kılacakları konusunda söz verdi.

Ateşkes şansı sona erdi

Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılarla devam eden çatışmalar 20 Temmuz'da ilan edilen tek taraflı ateşkes ile ara verilmiş, 27 Haziran'da ayrılıkçılara 72 saat süre tanınmıştı. Ayrılıkçıların suç faaliyetlerinin ateşkes şansını sona erdirdiğini kaydeden Poroşenko aldıkları bu kararın ayrılıkçılara cevap olduğunu belirtti. Poroşenko hükümetin bir sonraki adımı hakkındaysa bilgi vermedi.

Devlet Başkanı Poroşenko şu ifadeleri kullandı:

"Topraklarımızı temizleyeceğiz. Ateşkesi daha fazla uzatmayarak teröristlere, isyancılara, yağmacılara ve barışçıl insanlarımızla alay eden, bölgenin ekonomisini felç eden, çalışanları, emeklileri maaşlarından mahrum eden, su kemerlerini, demir yollarını bozan, vatandaşlarımızın huzurunu bozan herkese cevabımızı vereceğiz."

Poroşenko, ateşkesi uzatmama gerekçesi olarak, ayrılıkçıların barış planına uymamalarını ve özellikle 100’den fazla kez ateşkesi ihlal yapmalarını gösterdi.

Karardan önce Poroşenko'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Cumhurbaşkanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Orland ve Polonya Cumhurbaşkanı Bronislav Kolomovski ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER