ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 17:32

Polonya'daki dinleme skandalı

Polonyadaki dinleme skandalı

Polonya Başbakanı Donald Tusk, gizlice kaydedilen konuşmaları basına yansıyan yetkililerin arkasında durdu.


Polonya Başbakanı Donald Tusk, gizlice kaydedilen konuşmaları basına yansıyan yetkililerin arkasında durdu.

Devleti iştikrarsızlaştırır

Tusk, yaptığı açıklamada, organize dinlemenin, devletin işleyişini istikrarsızlaştırdığını ve konuşmalarda kötü bir dil kullanan bakanlarını cezalandırmak için "suç teşkil eden" bu eylemlerin arkasındaki kişileri dikkate almayacağını söyledi.
Donald Tusk, bunun yerine gizli dinleme işinin arkasındaki kişilerin kimliğini tespit etmeye ve cezalandırmaya odaklandığını bildirdi.

Sahte güvenlik algısı

Polonya Dışişleri Bakanı Radek Sikorski'nin eski Maliye Bakanı Jacek Rostowski ile konuşmasının gizli kaydını ele geçiren haftalık Wprost dergisi, dün konuşmanın kısa bir metnini yayımlamıştı.

Metinde, Sikorski'nin ABD ile güçlü müttefikliğin ''beş para etmeyeceği'' ve "hatta sahte güvenlik algısı yaratarak zararlı olacağı'' görüşünü dile getirdiği ayrıca Polonyalıların safça ABD'nin ülkenin güvenliğini desteklediğine inandıklarını da söylediği görülüyordu.

Wprost dergisi geçen haftada da Merkez Bankası Başkanı'nın, seçimleri yeniden kazanması için iktidar partisine yardım önerisinde bulunarak bankanın bağımsızlığını açıkça ihlal ettiği konuşma metnini yayımlamıştı.
Polonya Dışişleri Bakanı Radek Sikorski, kendisinin ve diğer yetkililerin özel konuşmalarını içeren gizli kayıtların sızdırılmasının arkasında organize bir suç örgütü olduğunu söylemişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER