ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2014 Salı 14:05

Polonya'da yasadışı dinleme skandalı

Polonyada yasadışı dinleme skandalı

Polonya Başbakanı Donald Tusk, basına sızdırılan kayıtlara sert tepki gösterdi.


Polonya Başbakanı Donald Tusk, basına sızdırılan gizli dinleme kayıtlarına sert tepki göstererek, "Hükümeti yasadışı yollardan devirmeyi amaçlayan organize bir teşebbüsle karşı karşıyayız" dedi.

Tusk, İçişleri Bakanı Bartlomiej Sienkiewicz ile Merkez Bankası Başkanı Marek Belka arasında geçen yıl bir restoranda yapılan görüşmenin ses kayıtlarının Wprost dergisinde yayımlanmasını, hükümete karşı "darbe girişimi" olarak nitelendirdi.
Görüşmenin "yasadışı" kaydedildiğini belirten Başbakan Tusk, "Hükümeti yasadışı yollardan devirmeyi amaçlayan organize bir teşebbüsle karşı karşıyayız. İlk değerlendirmemiz, görüşmede yasalara aykırı bir durum olmadığını göstermektedir" dedi.
Tusk, muhalefetin Merkez Bankası'nın özerkliğine aykırı hareket etmekle suçladığı İçişleri Bakanı Sienkiewicz'in görevden alınması çağrısını da geri çevirdi.

Polonya basınında yer alan haberlerde, hükümetin gelecek yıl yapılacak genel seçimler öncesi Merkez Bankası Başkanı Belka'dan ekonomik büyümeyi teşvik edecek adımlar atmasını istediği iddia ediliyor. Polonya Anayasası, hükümetin merkez bankası üzerinde siyasi etkide bulunmasını yasaklıyor.

Başsavcılık, yasadışı dinleme olayıyla ilgili inceleme başlattı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER