ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 09:52

Polisin müdahalesi İnsan Hakları Örgütü’nden tepki aldı


Taksim’deki protestolara polisin sert müdahalesi İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) tepkisine neden oldu. Örgüt, polisin sert müdahalesini sorunun barışçıl yollardan çözümüne darbe olarak nitelendirdi.

Açıklamada, ‘‘Türk hükümetinin kararı ile Taksim Meydanı'ndaki barışçıl protestoculara karşın binlerce çevik kuvvet polisinin gözyaşartıcı gaz ile müdahalesi hükümet ile protestocular arasında barışçıl bir diyalog çabalarını da ortadan kaldırmıştır.’’ sözlerine yer verildi.

HRW’nin Türkiye masasına bakan Emma Sinclair-Webb'in hazırladığı metinde, ‘‘Taksim’deki binlerce göstericiye gözyaşartıcı gaz ile müdahale bu krizi sonlandırmaz.’’ ifadeleri yer aldı.

Webb, Türk yetkililerin sorunu protestocular ile masaya oturarak çözmesini önerdi ve, ‘‘Eğer Türkiye insan haklarına saygılı ülkeler arasında yer almak istiyorsa polisin bu acımasızlığını durdurmalı.’’ dedi.

Taksim’deki gelişmeleri gün içinde yakından takip ettiklerini belirten HRW, polisin göstericilere müdahalesinden sonra eylemcilerin taş ve molotofkokteyli ile karşılık verdiğini söyledi. HRW portestocuların çoğunlukla barışçıl kişilerden oluştuğunu iddia etti. Müdahale sonunda bazı göstericilerin yaralandığını açıklayan HRW, bölgedeki hastanelerde kaç kişinin tedavi edildiğine de açıklama metninde yer verdi.

Webb, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasını da eleştirdi; ‘‘Başbakan’ın sabah yapmış olduğu konuşma gözyaşartıcı gazına yeşil ışık yakmaktı.’’ dedi.

HRW, Taksim’deki olaylardan sonra polisin 70 kişiyi gözlatına aldığını açıkladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER