ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 11:24

PKK artık terör örgüt değil, teröristler ise 'Aktivist'

PKK artık terör örgüt değil, teröristler ise Aktivist

Avrupa'da kritik karar! Avrupa Konseyi Parlementer Meclisi, kabul ettiği raporda PKK için kullanılan 'terör' ifadesini rapordan çıkardı.


Avrupa Konseyi Parlementer Meclisi, PKK için kullanılan "terör örgütü" ifadesi çıkarıldı. PKK'lı teröristler de 'AKTİVİST' olarak tanımlandı.

Öneriyi Ertuğrul Kürkçü sundu... Daha ilginci ise CHP'den Deniz Baykal'ın oylamada 'evet' demesi oldu.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Türkiye ile ilgili "siyasi denetim sonrası diyalog" raporunu tartıştı. Oturum sonrası yapılan oylamada kabul edilen tasarı metninde 'terörle mücadele' yerine 'Türk devleti ile PKK arasındaki mücadele' ifadesine yer verildi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türkiye'yi, en az iki yıl daha siyasi denetimde tutma kararı aldı.

AKPM'nin Türkiye hakkındaki "siyasi denetim sonrası diyalog" raporu Strasbourg'da düzenlenen genel kurul oturumunda tartışıldı. Tartışma sonrası oylanan karar tasarısı metni 35'e karşı 142 oyla kabul edildi. Oylamada 6 parlamenter çekimser kaldı.

ERTUĞRUL KÜRKÇÜ SUNDU

Oylama sırasında AKPM'deki Türk heyeti üyesi Ertuğrul Kürkçü (BDP) tarafından sunulan bir değişiklik önergesiyle, "Ülkenin gelecekteki demokratik sistemini ve yönetim şeklini belirlemek Türk halkı ve Türkiye'nin karar vereceği bir konudur" cümlesi , "Ülkenin gelecekteki demokratik sistemini ve yönetim şeklini belirlemek Türkiye'nin kurumları ve vatandaşlarının karar vereceği bir konudur" şeklinde değiştirildi.

"TERÖR" KELİMESİ UÇTU

Yine Ertuğrul Kürkçü tarafından sunulan bir başka değişiklik önergesiyle, karar metnindeki "Kürt sorunu ve 40 binden fazla insanın ölümüne neden olan PKK terörizmi" ifadeleri , "Kürt sorunu ve Türk devleti ile PKK arasında 40 bin kişinin ölümüne neden olan mücadele" olarak değişti.

PKK'LILAR DA 'AKTİVİST'MİŞ

Oylama sırasında AKPM Siyasi Denetim Komisyonu tarafından sunulan bir diğer önergeyle de karar metnine Türkiye topraklarından çekilecek PKK'lılar için "aktivist" nitelemesi eklendi. AKPM Türkiye raportörü Fransız parlamenter Josette Durrieu, aktivist terimi seçiminin "terörist terimi için uluslararası planda benimsenmiş müşterek tanımlama bulunmamasından kaynaklandığını" söyledi.

NURSUNA MEMECAN ÇEKİMSER KALDI

Rapor ve karar metni AKPM üyesi Türk parlamenterleri de böldü. AKPM üyesi AK Partili parlamenterlerin çoğu karar aleyhinde oy kullandı. AKPM Türk heyeti başkanı Nursuna Memecan nihai oylamada çekimser kalmayı yeğledi.

BAYKAL LEHİNDE OY VERDİ

CHP'li üyelerden Deniz Baykal ve Gülsün Bilgehan karar metni lehinde oy kullanırken, Haluk Koç çekimser kaldı.

Kararda Türkiye'nin "siyasi dönüşümden geçtiği, jeopolitik ortamın özellikle hassas olduğu, yasal reform ve kurumsal dönüşüm süreci devam etse de henüz tamamlanmadığı" not ediliyor. Reform sürecinin Türkiye'yi "yeni bir Anayasa ve yeni bir siyasal rejim tanımlamasına" götürebileceğinin belirtildiği metinde, Türkiye'nin siyasi denetim sürecinin tamamen kapatılması veya devamına ilişkin kararın 2014 ve 2015 yıllarında yapılacak yerel, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler sonrasında alınması isteniyor.

Türkiye'de son yıllarda gerçekleştirilen birçok reform memnuniyetle karşılanmakla birlilkte, özellikle ifade özgürlüğü alanında Türk Ceza ve Terörle Mücadele Kanunlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadıyla uyumlu hale getirilmesi isteniyor. Laiklik ilkesi, LGBT hakları, sendikal haklar ve Ergenekon, Balyoz ve KCK davalarında savunma hakları gibi konularda kaygılar dile getiriliyor. Yeni anayasanın Venedik Komisyonu ile istişare içinde hazırlanması, Avrupa Azınlıkları Koruma Çerçeve Sözleşmesi ve Azınlık ve Bölgesel Diller Şartı'nın imzalanması çağrısında bulunuluyor. 

MHP'DEN 'TERÖRİST' YERİNE 'AKTİVİST'E TEPKİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, "AB PKK’yı terör örgütü olmaktan çıkartıp Türk Devleti ile muhattap ‘aktivist’ ilan ediyor. Kaşarlı eski marksistte bu teklifi kabul ettirmek için sözde TBMM’nin bir üyesi olarak yırtınıyor ve kabul ettiriyor. Bir süreçtir tutturuldu gidiyor." dedi.

MHP, Avrupa Konseyi Parlementer Meclisi'nde kabul edilen raporda terörist yerine 'aktivist' ifadesinin kullanılmasına ve bu destek veren BDP'li ve CHP'li milletvekillerine tepki gösterdi. MHP’li Çetin, ABD’nin dört parçalı İran-Irak-Türkiye-Suriye’den koparılacak parçalarla Kürdistan’ı kurup yeni İsrail oluşturmaya çalıştığını öne sürdü. Çetin, "AB PKK’yı terör örgütü olmaktan çıkartıp Türk Devleti ile muhattap ‘aktivist’ ilan ediyor. Kaşarlı eski marksistte, bu teklifi kabul ettirmek için sözde TBMM’nin bir üyesi olarak yırtınıyor ve kabul ettiriyor. Bir süreçtir tutturuldu gidiyor. Hemen her kesim söze başlarken ‘………’ sürecini desteklediğini veya ‘………’ sürecine karşı olduğunu söyleyerek başlıyor. Süreç denen sihirli kelimenin öylesine bir etkisi var ki… İçinde ne var? Sorusunun cevabı ortada yok…Gözler görmesi gerekenleri görmüyor…Kulaklar duyması gerekenleri duymuyor…" diye konuştu.

"TÜRK MİLLETİNİ PARÇALATMAYACAĞIZ"

Türk Milletinin gerçekleri görmesi için çalıştıklarını savunan Çetin, şu ifadeleri kullandı: "Türk Milleti’nin Milli birlik ve dayanışmasını koruyarak, Türk Vatanını böldürmeyeceğiz…Türk Milletini parçalatmayacağız…Müslüman-Türk kimliğimizin oluşturduğu güçlü toplumsal dayanışmamızı bozdurmayacağız…Çocuklarımızın geleceğinin mutlu, huzurlu olarak yaşamını sürdüreceği Cennet Vatanımızın, yeraltı ve yerüstü kaynaklarını Emperyalistlere peşkeş çeken siyasilere dur diyeceğiz… Haykırışının etkileri görülmeye başlandı…Bu seslerden tedirgin olanlar panikledi… İpe sapa gelmez sözlerle, tehditle, şantajla Milliyetçi-Ülkücü hareketin mensuplarını etkisizleştirme ve Türk Milletiyle birlikte haykırışının sesini Türk Milletine duyurmamak için kitle iletişim araçlarına baskı yapmaya başladılar…"

MHP’nin Anayasa ve Kanunlar çerçevesinde demokratik hakkını kullanarak düzenlediği mitinglerde Türk milletiyle bütünleşerek haykırışı siyasi iktidarı paniklettiğini savunan Çetin, Türk milletinin asıl demokratik tepkisinin siyasi iktidara olduğunun örtülmeye çalışıldığını ileri sürdü. Akil İnsanlar Heyeti’ni tepki gösteren Çetin, üç-beş artist, üç-beş bordrolu, üç-beş tehdit dosyalı kurum yöneticilerini piyasaya sürerek, bunları muhatap alın denerek, siyasi iktidarın Türk Milletinin milli, insani ve İslami tepkisinin hedefi olmaktan çıkamayacağını iddia etti.

Aktivist nedir?

Resmi veya gayrı resmi, hukuki veya hukuki olmayan, onaylanabilir yada onaylanamayan aynı düşünce yada hayat görüşüne sahip kişi veya kişilerin bu düşünce yada hayat görüşlerini legal (yasal) veya illegal (yasal olmayan) yollar ile eyleme dönüştürmesine katılan bireylere verilen tanım addır.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER