ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 23:37

Petrol ihracatına başladı


Sudan Müzakere Heyeti Başkanı İdris Abdulkadir, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da yapılan anlaşma gereğince iki hafta sonra Güney Sudan'ın Sudan üzerinden petrol ihracatına başlayacağını bildirdi.

Abdulkadir, Hartum Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, iki ülke arasında geçen eylül ayında anlaşmaya varılan 9 işbirliği maddesinin yürürlüğe girme tarihi ve mekanizmalarının belirlendiğini söyledi.

Abdulkadir, ''İki taraf, eylülde yapılan anlaşmaların önceki gün itibariyle yürürlüğe girmesinde ittifak etti. Bu doğrultuda, Güney Sudan iki hafta sonra Sudan üzerinden petrol ihracatı yapmaya başlayacak'' dedi.

Yapılan anlaşmaların iki ülke için barış, güvenlik ve gelişime sağlayacağını belirten Abdulkadir, ''Hükümetimiz anlaşmanın metnine ve ruhuna sadık kalarak iki ülke ilişkilerinin iyileştirilmesi için çaba sarf edecek, sınırda yaşayanlar başta olmak üzere iki ülke halklarını birbirinden ayrı görmüyoruz. İki halkın çıkarı da birdir'' diye konuştu.

Denize limanı olmayan Güney Sudan, nakil, rafine ve ihracat ücretlerinde Sudan ile anlaşamaması üzerine Ocak 2012'de petrol üretimini durdurmuştu. İki taraf, Eylül 2012'de varil başına 9 ile 11 dolar arasında değişen ücretlendirme ve Güney Sudan'ın 3,5 sene boyunca Sudan'ın petrol alanında gördüğü hasarı telafi etmek için 3 milyar 28 milyon tazminat ödemesi üzerinde anlaşmaya varmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER