ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2014 Çarşamba 07:07

Peşmergelerin geçişine izin verilmesi Türkiye’nin kararı

Peşmergelerin geçişine izin verilmesi Türkiyenin kararı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, peşmergerlerin geçişi konusunu Türk yetkililer ile görüştüklerini, bununla birlikte geçiş izninin Türkiye'nin kendi kararı olduğunu ifade etti.


Türkiye ve Bölgesel Kürt Yönetimi ile Kobani’deki güçlerin desteklenmesi için yakın çalışma halinde olduklarını belirten ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, peşmergenin Türkiye’den geçişini desteklediklerini ifade etti.

Peşmergelerin geçişine izin verilmesi konusunda ABD yönetiminin Türkiye’ye baskı yaptığı iddialarının sorulması üzerine Psaki, bu konunun Türk yetkililer ile son haftalarda yaptıkları görüşmelerin bir parçası olduğunu dile getirdi. Psaki, “Nihayetinde yardım sağlanması Türkiye’nin kararı. Kendi kararlarını verdiler ve bunu kamuoyu önünde açıkladılar” ifadelerini kullandı.

Peşmergelerin IŞİD ile mücadelenin sadece bir parçası olduğuna dikkat çeken Psaki, “Bunun kesinlikle etkili olacağını ve bölgede birlikte çalışabilecek bir partnere sahip olmanın önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

"TÜRKİYE’NİN ROLÜ ARTIYOR"

Son birkaç haftadan bu yana Türkiye’nin koalisyondaki rolünün arttığına dikkat çeken Psaki, “IŞİD ile mücadelenin uzun dönemli bir çaba gerektirdiğini billiyoruz. Her ülke kendi rolü hakkında kararını verecektir.” dedi.

Bir gazeteci, Ahmet Davutoğlu’nun BBC’ye verdiği röportajda açıkça IŞİD’e karşı yürütülen operasyona Esed rejiminin de dahil edilmemesi durumunda koalisyona girmeyeceklerini belirttiğini dile getirerek Psaki’ye bu açıklamalara yönelik düşüncelerini sordu. Psaki, “Türkiye’nin koalisyondaki sorumlulukları artıyor. Bu sadece askeri alanda değil, örgüte finansal yardım ile mücadele, yabancı militanların izlenmesi ve önlem alınması, IŞİD karşıtı mesajların verilmesi gibi alanlarda dahil. Türkiye ile bu alanların tümünde çalışıyoruz. Gelecekteki rolleri üzerinde kendileri ile görüşmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Psaki, Ahmet Davutoğlu’nun aynı röportajda uçuşa yasak bölge konusundaki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, “Son birkaç haftadan bu yana olduğu gibi Türk yetkililer ile teklifleri ve ne yapılmasını görmek istedikleri üzerine görüşmeye devam ediyoruz. Geçmişteki kaygılarımız hala sürüyor bu yüzden bu konuda pozisyonumuz değişmedi” cevabını verdi.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER