ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 20:37

Peşmerge tankları Tazehurmatu sınırında

Peşmerge tankları Tazehurmatu sınırında

Peşmerge tankları, Kerkük şehrine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Tazehurmatu sınırında konuşlandı.


IŞİD militanlarının saldırısı üzerine Kuzey Irak Kürt Yönetimi silahlı gücü Peşmerge tankları, Kerkük şehrine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Tazehurmatu sınırında konuşlandı.

Cihan Haber Ajansı(Cihan) IŞİD militanlarının bulunduğu bölgeye yakın mesafede Peşmerge'nin aldığı güvenlik önlemlerini yerinde görüntüledi. IŞİD militanlarının Tazehurmatu'ya yönelmesi üzerine, Irak askerleri silahlarını bırakarak kaçmıştı. IŞİD saldırılarına karşı korumasız kalan bölge halkı, oluşan güvenlik boşluğunu silahlanarak doldurmaya çalışmış, ancak yetersiz kalmıştı.

IŞİD militanlarının ele geçirdiği bölge ile kendi sınırları arasında sadece 2 kilometre bulunan Tazehurmatu’da halk ile Peşmerge gücü, birlikte nöbet tutuyor. Nöbet bekleyen Peşmergeye, Sistani'nin emri ile silahlanan Şiiler milisler destek veriyor.
Kerkük Polis Müdür Yardımcısı General Turan Abdurahman ve Şii lider Ayetullah Sistani'nin Kerkük Temsilcisi Hacı Kamber Beşir bölgede konuşlanan Peşmerge askerlerini ziyaret etti. Beşir, Irak’ı bölmek isteyenlere karşı ellerindeki silahlarla cevap vereceklerini söyledi.

Irak’ın önemli bir devlet olduğuna dikkat çeken Beşir, " Irak’ın bölünmesine ve coğrafyasının değiştirilmesine karşı silahlarımızla duracağız. Dost aşiretlere ve tüm sivil toplum örgütlerine sesleniyorum. Bu durum karşısında bize destek olsunlar.”


Turan Abdurrahman ise bölgede sık sık IŞİD militanları ile güvenlik güçlerinin çatıştığına dikkat çekti.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER